| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Porady internautów > Czy wiesz jak rozmnażać rośliny doniczkowe z sadzonek pędów?

Czy wiesz jak rozmnażać rośliny doniczkowe z sadzonek pędów?

Zdrowa sadzonka (wielkości 7-15 cm) powinna mieć 2-3 dobrze rozwinięte, zdrowe i nieuszkodzone liście. Zetnij ją prostopadle do osi pędu, pod węzłem, tak aby odległość od węzła wynosiła nie mniej niż 3-4 cm.

W wodzie mażesz ukorzeniać niezdrewniale i półzdrewniale sadzonki z pędów wierzchołkowych roślin szybko ukorzeniających się (np. koleus, pelargonia o pachnących liściach, trzykrotka, cissus, peperomia). Naczynie napełnione wodą przykryj podziurawioną folią, powtykaj sadzonki tak, aby ich końce tkwiły w wodzie. Po wykształceniu się korzonków po¬sadź rośliny w małych doniczkach, wypełnionych tortem, piaskiem lub ziemią kompostową zmieszaną pól na pół z piaskiem.

W ziemi ukorzeniaj rośliny o pędach półzdrewniałych i zdrewniałych (np. azalie, fikusy, oleandry, poinsecja, chińska róża). Przygotuj przepuszczalne podłoże (np. zmieszaj w równych proporcjach ziemię uniwersalną z piaskiem). Weź sadzonkę i ostrym nożem obetnij jej koniec ukośnie tuż pod węzłem liściowym, usuń dolne liście z ogonkami. Zmocz dolną część w wodzie i ukorzeniaczu. Patyczkiem zrób dołek w ziemi i posadź sadzonkę tak, by liście znajdowały się tuż ponad podłożem. Wyrównaj i ugnieć ziemię. Gdy masz jedną sadzonkę, umieść ją w doniczce centralnie, gdy kilka - sadź blisko ścianek.

Sadzonki potrzebują dużo wilgoci, dlatego ukorzeniający się pęd przykryj foliową torebką tak, aby folia nie dotykała liści. Jeśli na torebce skropli się para wodna, odwróć ją na drugą stronę. Dbaj, by ziemia w doniczce była stale wilgotna. Doniczkę z sadzonką ustaw w jasnym miejscu w temperaturze 20-22˚C.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK