| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Porady internautów > Czy wiesz jak zasadzić awokado?

Czy wiesz jak zasadzić awokado?

Przy najbliższej okazji, gdy będziesz jeść awokado, nie wyrzucaj pestki - spróbuj ją posadzić. Twoja roślina nie będzie miała co prawda owoców, ale wyrośnie z niej piękne drzewko z lśniącymi liśćmi, które może osiągnąć nawet 2 metry wysokości.

Czego potrzebujesz: czysty słoik po dżemie; 3 wykałaczki; pestka awokado.

Namaczaj pestkę awokado przez noc w letniej wodzie. Rano wbij wykałaczki płytko w pestkę w równych odległościach od siebie. Napełnij słoik wodą i na jego krawędziach zawieś pestkę na wykałaczkach, tak by spiczastym końcem ledwie dotykała wody. Zostaw słoik w ciepłym i suchym miejscu- na przykład w suszarni - tylko o nim nie zapomnij! Regularnie dolewaj wody, aby koniec pestki zawsze pył zanurzony. Gdy pestka zacznie kiełkować, pęknie - na dole wyrosną korzenie, a w górę wystrzeli młody pęd. Przenieś wtedy roślinę na parapet, gdzie będzie miała dostęp do światła. 

Kiedy pęd osiągnie około 15 centymetrów wysokości, przytnij go ostrymi nożyczkami miej więcej w połowie, tuż nad oczkiem. To wzmocni roślinę i sprawi, że będzie gęstsza.

Teraz możesz przesadzić awokado do doniczki z ziemią. Podlewaj roślinę obficie, zawsze letnią wodą.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK