| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Pielęgnacja > Podłoża do kwiatów

Podłoża do kwiatów

Pielęgnując rośliny doniczkowe dbamy o zapewnienie im odpowiedniej ilości wody, światła słonecznego; dobieramy najlepszy nawóz. Warto jednak wiedzieć, że równie ważnym elementem jest prawidłowo dobrane podłoże.

Każda roślina wymaga nieco innej gleby. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki przeznaczone dla różnych gatunków; możemy też przygotować podłoże samodzielnie. Wystarczy dobrze znać wymagania roślin doniczkowych, by dobrać odpowiednie składniki i proporcje.

Ziemia kwaśna czy zasadowa

Każde podłoże ma swój odczyn chemiczny – pH. Dzielimy je na kwaśne i zasadowe. Gleby bardzo kwaśne mają współczynnik pH w granicach 4,0-5,5. Takie podłoże jest najodpowiedniejsze dla wrzosów i wrzośców oraz azalii; dobrze rosną w nim także kalmie i różaneczniki. Nieco mniej kwaśne gleby, o współczynniku pH 5,0-6,0 są odpowiednie dla magnolii i hortensji, choć dobrze rosną w nich także inne gatunki – to najbardziej uniwersalne podłoże. Na zasadowej glebie najlepiej rosną natomiast goździki alpejskie. Jak jednak zbadać, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia? Najprostsza metoda to zmieszanie odrobiny ziemi z wodą i zanurzenie w niej papierka lakmusowego. Jego zabarwienie na kolor czerwony informuje o kwaśnej glebie, na kolor niebieski – o zasadowej.

Co wpływa na odczyn podłoża

Na zasadowy odczyn podłoża wpływa przede wszystkim obecność wapnia. Odczyn kwaśny tworzą natomiast próchnica i torf. Ta wiedza pozwala nam na zmianę odczynu podłoża. Aby zakwasić glebę należy zwiększyć proporcje torfu; można też dołożyć korę sosnową. Bardziej zasadową glebę uzyskamy po dodaniu mielonej kredy.

Co znajdziemy w sklepach

Początkujący miłośnicy roślin doniczkowych mogą skorzystać z gotowych produktów dostępnych w sklepach. Najpopularniejsza jest tzw. ziemia uniwersalna do kwiatów, zawierająca torf. Jest ona dość lekka, a przez to odpowiednia do niewielkich roślin. Do dużych, ciężkich kwiatów potrzebna będzie mieszanka ziemna. W sklepach ogrodniczych znajdziemy także specjalnie przygotowane podłoża dla kaktusów i sukulentów, paproci czy storczyków.

Polecamy: Rola światła w rozwoju roślin

Nie tylko ziemia

Sadząc roślinę w doniczce, nie możemy poprzestać na samej ziemi. Równie ważna jest warstwa drenażu. Mogą to być np. potłuczone naczynia ceramiczne lub żwir albo piasek o grubych ziarnach. Do ziemi wokół bryły korzeniowej możemy też dodać węgla drzewnego – zapobiegnie gniciu i rozwojowi bakterii. Często stosowanym dodatkiem jest też keramzyt. Wymieszany z ziemią zapewnia lepsze zatrzymywanie wody i tlenu. Niekiedy stosuje się keramzyt jako ostatnią warstwę podłoża; przykrywa się nim ziemię w doniczce. Te niewielkie kuleczki pomogą zachować wilgoć nawet, gdy częstotliwość podlewania jest mniejsza. Są niezastąpione szczególnie, gdy często wyjeżdżamy na kilka dni.

Zobacz także: Choroby niepasożytnicze roślin

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LUT01
TydzieńPWŚCPSN
52627282930311
62345678
79101112131415
816171819202122
923242526272801

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem Infor.pl »