| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Pielęgnacja > Jak dbać o kwiaty zimą?

Jak dbać o kwiaty zimą?

W okresie zimowym nasze rośliny są narażone na niesprzyjające warunki. Niedobór światła słonecznego i suchość powietrza wywołana ogrzewaniem mogą być bardzo niekorzystne dla roślin doniczkowych. Pamiętając o tych trudnościach, powinniśmy otoczyć nasze rośliny szczególną opieką.

Kilka rad w trosce o zimową pielęgnację:

Osobne pomieszczenie – Dobrym rozwiązaniem, mogącym uchronić nasze rośliny przed suchością i nadmiernym ciepłem, jest umieszczenie donic w osobnym pomieszczeniu podczas okresu jesienno-zimowego. W pomieszczeniu wydzielonym dla roślin najlepiej jest utrzymywać optymalną temperaturę (ok. 200C). Zapewnienie roślinom własnej przestrzeni będzie dobrym rozwiązaniem, które może zapobiec wielu uszkodzeniom, na które rośliny podatne są w tym okresie (takim jak zmiana barwy i chowanie się liści, a nawet ich całkowite wysychanie).

Zobacz także: Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?

Odpowiedni dobór miejsca – wybierając miejsce dla naszej rośliny powinniśmy pamiętać o tym, że zima jest sezonem grzewczym. Umieszczenie jej w pobliżu grzejącego kaloryfera może doprowadzić do wysuszenia. Dlatego postawmy donice z dala od baterii grzewczych, jednocześnie pamiętając o tym, że roślina wymaga dostępu do światła słonecznego. Zdecydujmy się na miejsce, które najdłużej znajduje się w świetle słonecznym. Ważne jest, by wybrać pomieszczenie dobrze wentylowane. Jednak wietrząc pomieszczenie, w którym zimują nasze rośliny, powinniśmy zachować szczególną uwagę. Z powodu niskiej temperatury na zewnątrz, możemy pomyśleć o dodatkowym okryciu dla roślin na czas wietrzenia.

Nie powinniśmy doprowadzić do wychłodzenia rośliny – niebezpieczeństwem dla naszych roślin w sezonie zimowym mogą być nieszczelne okna. Zimno, które przedostaje się przez nieuszczelnione okna może doprowadzić do wychłodzenia lub znacznego osłabienia rośliny doniczkowej. Dodatkowo, ustawiając doniczki na parapetach, powinniśmy sprawdzić, czy żadne z liści nie opierają się o zimną szybę. Również to może być zagrożeniem dla naszych roślin w okresie zimowania.

Zobacz także:  Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą

Podlewanie – w okresie zimowym kwiaty podlewamy z taką samą częstotliwością. Ważnym elementem zimowej pielęgnacji rośliny jest jej zraszanie i usuwanie z niej kurzu przy pomocy wilgotnej szmatki. Te zabiegi pomogą roślinie w pobieraniu większej ilości światła.

Odżywki – w zimowym okresie odżywki dostarczają roślinom najważniejsze składniki (takie jak: magnez, potas, azot, bor, żelazo, siarka, miedź i cynk), dlatego też powinniśmy rozważyć zakup odżywek na zimę dla naszych roślin.

Może się zdarzyć, że pomimo wzmożonej pielęgnacji nasze rośliny zaczną obumierać. W takiej sytuacji powinniśmy usunąć zakręcone lub pożółkłe liście. Zwykle są one objawami choroby.

Zobacz także:  Podlewanie roślin doniczkowych zimą

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK