| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko słoneczne > Najpopularniejsze choroby kaktusów

Najpopularniejsze choroby kaktusów

Kaktusy są jednymi z najbardziej wytrzymałych roślin. Jednak również i one mogą zostać zaatakowane przez różnego rodzaju choroby. Przeczytaj, jakie są najpopularniejsze choroby kaktusów.

Kaktusy są znane ze swojej odporności na brak wody, promienie słoneczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednak są narażone na ataki różnych chorób.

Zgnilizna kaktusów

Jedną z chorób, które często atakują kaktusy jest zgnilizna. Najczęściej spotykana jest wiosną, gdy roślina jest zbyt często i obficie podlewana. W najgorszym przypadku choroba może zniszczyć korzenie i przyczynić się do obumierania pędów i szyjki korzeniowej. Żeby zapobiec zgniliźnie kaktusów warto spryskać roślinę środkami grzybobójczymi.

Szara pleśń

Chorobą, która najczęściej atakuje nasiona kaktusów jest szara pleśń. Jej objawy to brunatne plamki pojawiające się na siewkach. Rośliny zaatakowane przez szarą pleśń najczęściej ulegają całkowitemu zniszczeniu. Środkiem umożliwiającym ochronę kaktusa jest specjalny roztwór, w którym należy zaprawić nasiona.

Zobacz także: 10 powodów, dla których warto hodować kaktusy

Chloroza kaktusów

Kolejną chorobą atakującą kaktusy jest chloroza. Jej przyczyną jest niedobór w podłożu rośliny takich składników jak magnez i żelazo. Chloroza charakteryzuje się żółknięciem pędów. W celu jej zapobiegania należy systematyczne nawozić kaktusy odżywkami bogatymi w składniki mineralne.

Oparzeliny kaktusów

Przyczyną występowania oparzelin u kaktusów jest zbyt duża wilgotność powietrza oraz nadmierne nasłonecznienie. Najczęściej pojawiają się u roślin umiejscowionych na parapetach w nieklimatyzowanych pomieszczeniach. Oparzeliny to białe plamy, które pojawiają się na kaktusach i nie znikają nawet po przestawieniu na inne stanowisko. Jedyną możliwością ich zapobieganiu jest pielęgnacja kaktusa w odpowiednich warunkach.

Zobacz także:  Podlewanie kaktusów – krok po kroku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »