| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko słoneczne > Eszeweria – rozetowa piękność

Eszeweria – rozetowa piękność

Eszeweria inaczej nazywana jest kamienną różą. Naturalne środowisko Eszewerii to Ameryka Środkowa i Ameryka Południowa. Jej kwiaty są drobne i mają dzwonkowaty kształt, mięsiste liście gromadzą wodę.

Ze względu na gromadzenie wody w liściach, Eszewerii nie trzeba często podlewać. Więcej uwagi pod tym względem należy jej tylko poświęcić w czasie dużych upałów.

Uprawa i pielęgnacja

Rośliny te lubią jasne stanowisko, z dużą ilością słońca. Tylko wtedy ich liście są odpowiednio wybarwione. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 200C w lecie, w zimie natomiast roślina ta powinna przejść okres spoczynku w temperaturze 60C–80C. Powinniśmy zapewnić jej specjalną ziemię do sukulentów. Może być też uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych z 20% domieszką piasku. Roślinę podlewamy tak, by ziemia nie przeschła całkowicie: oszczędnie wiosną i latem (co dwa tygodnie, a w czasie upałów co tydzień), skąpo zimą (w chłodnym pomieszczeniu nawet raz w miesiącu). W okresie letnim zalecane jest kilkukrotne nawożenie, nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych. Eszewerię przesadzamy rzadko, najczęściej młode rośliny. Co roku na wiosnę, starsze rośliny – co dwa, trzy lata. Doniczki powinny być niskie i szerokie, bo Eszeweria ma płytki system korzeniowy.

Zobacz także: Rośliny balkonowe odporne na suszę i upały

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy z bocznych rozet. Zabieg ten wykonujemy podczas przesadzania starszych egzemplarzy. Ostrym nożem odcinamy od rośliny matecznej rośliny potomne. Tak przygotowane sadzonki wkładamy do doniczek ze specjalną ziemią dla sukulentów i kaktusów. Po kilku tygodniach otrzymujemy młode okazy, które pielęgnujemy jak dorosłe rośliny.

Zobacz także: Scindapsus (Rafidofora)

Eszeweria źle znosi okres zimowy, dlatego trzeba ją przenieść w miejsce o niższej temperaturze, w tym czasie ograniczamy również podlewanie. Gdy jej liście się marszczą oznacza to, że może mieć za sucho bądź za mokro – należy ją przenieść w chłodniejsze miejsce i obficie podlać. Natomiast gdy liście Eszewerii czernieją bądź zbyt łatwo się odrywają oznacza to, że roślina jest podlewana zbyt obficie – w takim wypadku należy ograniczyć częstotliwość podlewania do jednego w miesiącu. W ostateczności można pozyskać sadzonki i otrzymać nową roślinę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »