| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Scindapsus (Rafidofora)

Rafidofora to roślina należąca do rodziny obrazkowatych. Liście rafidofora przypominają liście bluszczu – mają kształt serca, są skórzaste o ciemnozielonym zabarwieniu. Do najbardziej znanych i najpiękniejszych odmian scindapsusa należy Scindapsus aurea. Ma liście pokroju marmurkowatego, z żółtobiałym wzorem. Kwiaty scindapsusa są niepozorne i pojawiają się pod koniec lata.

Scindapsus hodowane w domu wymagają podpór. Najlepszy jest słupek owinięty mchem, dzięki czemu korzenie powietrzne wrastają w mech i dają stabilną podporę.

Pielęgnacja scindapsusa na wiosnę i w lecie

W marcu lub w kwietniu przesadzamy roślinę do większej doniczki. Maksymalna wielkość doniczki powinna wynosi 20 centymetrów. Później ograniczamy się do wymiany wierzchniej warstwy ziemi na świeżą. Scindapsus lubi kwaśne podłoże. Dobrze rozwija się w torfie wymieszanym z humusem liściowym i piaskiem.

Zobacz także: Eszeweria – kamienna róża

Latem najlepiej rozwija się w temperaturze 210C–270C. Lubi jasne miejsca, ale nie wolno go narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Co 4–5 tygodni roślinę należy zasilać połową zalecanej dawki nawozu płynnego. Dwa lub trzy razy w tygodniu powinniśmy spryskać rafidofora letnią wodą. Zabieg ten należy wykonać rano lub wieczorem.

Pielęgnacja scindapsusa jesienią i w zimie

W zimie temperatura nie powinna być niższa niż 130C. Należy ustawić roślinę w jasnym, rozproszonym miejscu i chronić przed przeciągami. Podlewanie i nawożenie powinno być takie samo jak w okresie letnim.

Zobacz także: Jak uprawiać w domu mech koralowy?

Rozmnażanie rafidofora

Rafidofora rozmnażana jest przez sadzonki pędowe. Zabieg ten wykonujemy w marcu lub kwietniu. Sadzonki o długości 15–20 cm sadzimy na świeżym podłożu. Uprzednio warto zamoczyć miejsce cięcia hormonalnym preparatem do ukorzeniania. Sadzonki wymagają ciepłego i wilgotnego miejsca. Kiedy pojawią się nowe przyrosty, oznacza to, że rozmnażanie powiodło się.

Brązowe plamy na liściach, opadające lub pożółkłe liście i pędy są sygnałem, że roślina znajduje się w zbyt chłodnym pomieszczeniu lub jest zbyt intensywnie podlewana. Aby temu zapobiec musimy umieścić scindapsusa w cieplejszym miejscu.

Jeżeli zanika marmurkowy rysunek na liściach, oznacza to, że scindapsus ma zbyt mało światła. Dobrze wtedy przenieść doniczkę w jasne miejsce.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »