| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Scindapsus (Rafidofora)

Rafidofora to roślina należąca do rodziny obrazkowatych. Liście rafidofora przypominają liście bluszczu – mają kształt serca, są skórzaste o ciemnozielonym zabarwieniu. Do najbardziej znanych i najpiękniejszych odmian scindapsusa należy Scindapsus aurea. Ma liście pokroju marmurkowatego, z żółtobiałym wzorem. Kwiaty scindapsusa są niepozorne i pojawiają się pod koniec lata.

Scindapsus hodowane w domu wymagają podpór. Najlepszy jest słupek owinięty mchem, dzięki czemu korzenie powietrzne wrastają w mech i dają stabilną podporę.

Pielęgnacja scindapsusa na wiosnę i w lecie

W marcu lub w kwietniu przesadzamy roślinę do większej doniczki. Maksymalna wielkość doniczki powinna wynosi 20 centymetrów. Później ograniczamy się do wymiany wierzchniej warstwy ziemi na świeżą. Scindapsus lubi kwaśne podłoże. Dobrze rozwija się w torfie wymieszanym z humusem liściowym i piaskiem.

Zobacz także: Eszeweria – kamienna róża

Latem najlepiej rozwija się w temperaturze 210C–270C. Lubi jasne miejsca, ale nie wolno go narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Co 4–5 tygodni roślinę należy zasilać połową zalecanej dawki nawozu płynnego. Dwa lub trzy razy w tygodniu powinniśmy spryskać rafidofora letnią wodą. Zabieg ten należy wykonać rano lub wieczorem.

Pielęgnacja scindapsusa jesienią i w zimie

W zimie temperatura nie powinna być niższa niż 130C. Należy ustawić roślinę w jasnym, rozproszonym miejscu i chronić przed przeciągami. Podlewanie i nawożenie powinno być takie samo jak w okresie letnim.

Zobacz także: Jak uprawiać w domu mech koralowy?

Rozmnażanie rafidofora

Rafidofora rozmnażana jest przez sadzonki pędowe. Zabieg ten wykonujemy w marcu lub kwietniu. Sadzonki o długości 15–20 cm sadzimy na świeżym podłożu. Uprzednio warto zamoczyć miejsce cięcia hormonalnym preparatem do ukorzeniania. Sadzonki wymagają ciepłego i wilgotnego miejsca. Kiedy pojawią się nowe przyrosty, oznacza to, że rozmnażanie powiodło się.

Brązowe plamy na liściach, opadające lub pożółkłe liście i pędy są sygnałem, że roślina znajduje się w zbyt chłodnym pomieszczeniu lub jest zbyt intensywnie podlewana. Aby temu zapobiec musimy umieścić scindapsusa w cieplejszym miejscu.

Jeżeli zanika marmurkowy rysunek na liściach, oznacza to, że scindapsus ma zbyt mało światła. Dobrze wtedy przenieść doniczkę w jasne miejsce.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK