| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Wrzosy w doniczce

Wrzosy coraz częściej uprawiane są w doniczkach oraz innego rodzaju pojemnikach i wykorzystywane są do ozdoby wnętrz, balkonów. Wrzosy osiągają nawet 50 cm wysokości. Najbardziej popularny jest wrzos zwyczajny, który pochodzi z Europy i Azji Mniejszej. Wrzos jest bardzo charakterystyczny ze względu na kwiaty, które w zależności od odmiany mają barwę różową, białą, purpurową lub czerwoną. Wrzos kwitnie od końca lipca do października.

Uprawa i pielęgnacja wrzosu

Wrzos zwyczajny najlepiej rozwija się na stanowisku słonecznym (dobrze znosi również cień). Nie należy go jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Wrzos lubi glebę przepuszczalną, kwaśną o pH 4,5–5,5, dość wilgotną, ale nie mokrą. W suche i gorące lata powinniśmy dość często podlewać wrzosy. Dla zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju wrzosu, można wykorzystać zjawisko mikoryzy, czyli symbiozy między odpowiednimi grzybami a roślinami, która pozytywnie wpływa na wzrost i wygląd rośliny. Po przekwitnięciu wrzosu krzewinki przycinamy, co powoduje zagęszczenie się roślin i obfitsze kwitnienie. Przycinamy je dopiero na wiosnę, ponieważ wrzosy kwitną do późnej jesieni, poza tym dłuższe pędy pozwalają na lepsze przezimowanie.

Zobacz także: Jak pielęgnować wrzosy w doniczkach?

Rozmnażanie wrzosu

Wrzos rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe lub odkłady. Sadzonki, długości 5–8 cm z tzw. piętką, pobieramy w lipcu z pędów dwuletnich i ukorzeniamy je w wilgotnym inspekcie. Podłoże powinno składać się z piasku, torfu, ziemi wrzosowej (po jednej trzeciej). Do tak przygotowanego podłoża wsadzamy uprzednio przygotowane sadzonki wrzosu i nakrywamy szybą lub folią inspekt. Sadzonki co jakiś czas należy wietrzyć oraz zabezpieczyć przed zbytnim nasłonecznieniem.

Wrzosy to rośliny lecznicze. Do celów zielarskich stosuje się kwiaty i ziele wrzosu zwyczajnego ścinane na początku kwitnienia. Zbieramy niezdrewniałe pędy, które następnie suszymy w miejscach o dobrej wentylacji w temperaturze nie przekraczającej 40⁰C. Zioła przechowujemy w suchych i ciemnych miejscach.

Zobacz także: Czym jest szczepionka mikoryzowa?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »