| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Echinokaktus (Echinocactus)

Echinokaktus ma kilka nazw potocznych m.in. poduszka teściowej, złota beczka. Zazwyczaj jest ciemnozielony, ma kuliste żebrowane pędy i wytwarza żółte, brązowe lub czerwone ciernie. Echinokaktus jako roślina dziko rosnąca występuje głównie w Ameryce Środkowej. W zależności od gatunku osiąga wysokość 6–100 cm i szerokość 25–80 cm. Do największych rozmiarów urasta E. ingens, tylko trochę mniejszy jest E.grusonii. Jednym z najmniejszych tego gatunku jest E. ottonis. Kaktusy kwitną wiosną i latem na żółto lub czerwono. Żeby jednak zobaczyć kwiaty echinokaktusa będziemy musieli poczekać kilka, a nawet kilkanaście lat – kwitną wyłącznie starsze okazy echinokaktusa. Jak większość kaktusów jest dość łatwy w uprawie.

Stanowisko

Nasłonecznione i ciepłe od wiosny do jesieni. Zimą chłodniejsze, ale nadal jasne. Pozytywnie działa na roślinę dopływ świeżego powietrza (sprzyja zakwitnięciu), w związku z tym dobrze będzie się czuła przy często otwieranym oknie w czasie suchego lata. Można również wynieść kaktusa na balkon lub taras. W razie deszczu należy przenieść go w suche miejsce.

Podlewanie

Podczas podlewania nie powinno się roślin zamaczać, dlatego najlepiej podlewać je do podstawki lub przez zanurzenie doniczki w wodzie. Po podsiąknięciu jej nadmiar należy usunąć z podstawki. Zimą ograniczamy podlewanie do minimum. Kaktusy są wrażliwe na przelanie.

Zobacz także: Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Przesadzanie

Zimą lub wczesną wiosną. Młode rośliny co rok, starsze co 3–5 lat. Odpowiednie będzie żyzne gliniaste, ale przepuszczalne podłoże z domieszką piasku. Można wybrać uniwersalną ziemię dla kaktusów i sukulentów. Dość dobrze znoszą przesadzanie.

Nawożenie

Latem, co 2–3 tygodnie płynnym nawozem dla kaktusów o niskiej zawartości azotu.

Zobacz także: Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?

Rozmnażanie

Echinokaktusa rozmnażamy poprzez wysiew nasion od wiosny do jesieni. Jeśli roślina wytworzy odrosty boczne można je oddzielić i ukorzeniać.

Pielęgnacja

Zimą echinokaktusy wymagają niższej temperatury (ok. 9˚C) i bardzo oszczędnego podlewania. Po zakupie echinokaktusa należy wyciągnąć go z doniczki, otrzepać korzenie z torfu i posadzić roślinę w odpowiednie podłoże do kaktusów. Jeśli zauważymy objawy przelania powinniśmy roślinę przesuszyć lub przesadzić do nowego podłoża i poczekać kilka tygodni z podlewaniem.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Echinokaktus (Echinocactus).
Echinokaktus (Echinocactus).

Echinokaktus zazwyczaj jest ciemnozielony, ma kuliste żebrowane pędy i wytwarza żółte, brązowe lub czerwone ciernie.
Echinokaktus zazwyczaj jest ciemnozielony, ma kuliste żebrowane pędy i wytwarza żółte, brązowe lub czerwone ciernie.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK