| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko słoneczne > Piękne pnącze w domu – glorioza (Gloriosa)

Piękne pnącze w domu – glorioza (Gloriosa)

Glorioza (Gloriosa) należy do rodziny liliowatych. W naturalnym środowisku występuje w Afryce i Azji i kształtem przypomina storczyka. Jej głównym walorem dekoracyjnym są kwiaty, dlatego też jest również uprawiana jako kwiat cięty. Najbardziej znanym gatunkiem jest Gloriosa rothschildiana, która kusi swą intensywną czerwienią i falistym brzegiem kwiatów. Pnącze dorasta do 2 m wysokości.

Stanowisko

Roślina ta najlepiej rozwija się w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Nie należy jednak wystawiać jej na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Na stanowisku zbyt ciemnym lub chłodnym roślina będzie miała małe szanse, by zakwitnąć. Jest bardzo wrażliwa na niedobór światła.

Podlewanie

Gloriozę podlewamy umiarkowanie. Po rozpoczęciu wegetacji należy zraszać roślinę.

Przesadzanie

Najlepszą glebą, w której powinniśmy sadzić pnącze jest podłoże lekko kwaśne o pH rzędu 5–6, przepuszczalne, próchniczne, zasobne w składniki pokarmowe.

Nawożenie

Dobrze jest wzbogacić podłoże wieloskładnikowym, wolno działającym nawozem. Gloriozę nawozimy raz w tygodniu.

Zobacz także: Zwisające kwiaty doniczkowe

Rozmnażanie

Gloriozę rozmnażamy z nasion, wysadzanie kłączy i poprzez ukorzenienie bocznych odrostów. W pierwszym przypadku otrzymane nasiona nie dziedziczą jednak w pełni cech rodzicielskich.

Rozmnażanie z kłączy polega na tym, że dzielimy je i wsadzamy po dwa lub cztery do świeżej ziemi, lekko kwaśniej o pH 5–6. W doniczce, do której wysadzamy nowe rośliny powinniśmy postarać się o dobry drenaż. Tak przygotowane sadzonki przenosimy w ciepłe miejsce i podlewamy umiarkowanie, aż do rozpoczęcia wegetacji. Kiedy pojawią się nowe pączki, roślinę zraszamy częściej i traktujemy jak dorosły okaz.
Rozmnażanie poprzez ukorzenienie bocznych odrostów polega na odcięciu ich od bulwy matecznej, która jest jednoroczna. Tak przygotowane sadzonki wsadzamy do nowych doniczek.

Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Pielęgnacja

Optymalna temperatura do prawidłowego rozwoju gloriozy waha się w granicach 18–25 stopni C. Na okres letni możemy ją przenieść na świeże powietrze (taras, balkon, ogród), gdzie może przebywać do września. Pnącze to powinno być w miejscu osłoniętym. Nie powinniśmy jej narażać na przeciągi. Na zimę (w październiku) roślinie należy zapewnić pobyt w temperaturze 10–15 stopni C.

Glorioza charakteryzuje się tym, że jej bulwy są jednoroczne, dlatego w marcu należy usunąć stare korzenie i wykorzystać bulwy potomne.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK