| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Ceropegia (Ceropegia)

Ceropegia, ze względu na oryginalny kształt kwiatów, nazywana jest lampionem chińskim. Rośnie dziko w południowej Afryce i tropikalnych częściach Azji i Australii. Najpopularniejszą odmianą jest Ceropegia Wooda. Ma długie, zwisające i delikatne łodygi. Na nich parami wyrastają liście o sercowatym kroju. Roślina osiąga długość do 2 metrów i rozłożystość do 40 cm. Jest dość łatwa w uprawie i odporna na choroby.

Stanowisko

Powinno być bardzo słoneczne. Ceropegia najlepiej będzie prezentować się w wiszącej doniczce. Preferuje ciepło od 23 do 27 stopni C. Roślinie dobrze robią duże ilości świeżego powietrza. Ceropegia nie powinna być narażana na nagłe zmiany temperatury.

Podlewanie

Regularne, ale oszczędne od wiosny do jesieni. Zimą znacznie ograniczamy podlewanie.

Zobacz także: Bilbergia (Billbergia)

Przesadzanie

Na wiosnę, co trzy lata. Należy wybrać podłoże żyzne i przepuszczalne, z dużą warstwą drenażu. Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Odpowiednia będzie płytka donica.

Nawożenie

W okresie wzrostu nawozimy raz w miesiącu rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.

Rozmnażanie

Rozmnażamy przez sadzonki pędowe od maja do lipca. Sadzonki tworzymy, odcinając wierzchołek łodygi z trzema parami liści. Po oberwaniu najniższej z nich wkładamy pędy do wody. Po czterech tygodniach powinniśmy otrzymać sadzonki gotowe do przeniesienia do doniczki. Należy posadzić razem około pięć roślin. Na łodygach często pojawiają się małe bulwy do magazynowania wody, dzięki którym roślinę łatwo rozmnożyć i w ten sposób. Posadzone rośliny zaczynamy nawozić dopiero w drugim roku. Ceropegię można rozdzielić również przez odkłady. Kawałek łodygi kładziemy na podłożu i przyciskamy kamieniem. W niedługim czasie powinna się ukorzenić i będzie można ją odciąć od rośliny-matki.

Zobacz także: Chryzantema (Chrysantemum)

Pielęgnacja

Ceropegia powinna przejść zimą w stan spoczynku. Musimy jej wtedy zapewnić temperaturę około 10 stopni C i jasne miejsce. Roślina nie wymaga zraszania.

W warunkach mieszkaniowych Ceropegia żyje około dwa lata, dlatego warto zawczasu roślinę rozmnożyć.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ceropegia, ze względu na oryginalny kształt kwiatów, nazywana jest lampionem chińskim. Rośnie dziko w południowej Afryce i tropikalnych częściach Azji i Australii. Fot. Fotolia
Ceropegia, ze względu na oryginalny kształt kwiatów, nazywana jest lampionem chińskim. Rośnie dziko w południowej Afryce i tropikalnych częściach Azji i Australii. Fot. Fotolia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK