| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Bilbergia (Billbergia)

Bilbergia pochodzi z rodziny ananasowatych. Występuje naturalnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Jest hodowana szczególnie ze względu na efektowne kwiaty, które zwisają i rozwijają się z jasnoróżowych pąków. Bilbergia tworzy również przykwiaty, czyli liście w bezpośrednim kontakcie kwiatu, które przebarwiają się na jego kolor. Pozostałe liście są wąskie, szarozielone, podobne do traw i ułożone w rozetę. Roślina osiąga wysokość 50–100 cm i rozłożystość 25–50 cm. Jest jedną z najbardziej wytrzymałych roślin domowych.

Stanowisko

Sprawdzi się w umiarkowanym i bezpośrednim nasłonecznieniu. Wymaga średniej temperatury. Niektóre odmiany znoszą nawet przelotne przymrozki, ale powinniśmy je chronić przed zimnem. Bilbergia dobrze znosi niską wilgotność powietrza. Latem możemy wynieść bilbergię w zacienione miejsce balkonu lub tarasu, pamiętając o osłonieniu jej przed przeciągiem.

Podlewanie

Podłoże powinno być stale wilgotne, także zimą, ale poza okresem wzrostu ograniczamy podlewanie.

Zobacz także: Asplenium (Asplenium)

Przesadzanie

Między czerwcem a lipcem. Bilbergia tworzy krótki układ korzeniowy, więc lepsze będą nieduże, płytsze i szersze donice. Jedną trzecią doniczki powinien wypełniać drenaż. Można użyć ziemi uniwersalnej lub podłoża do storczyków.

Nawożenie

W okresie kwitnienia nawóz (bardzo rozcieńczony) do roślin kwitnących, w pozostałym – do roślin zielonych. Zimą ograniczmy nawożenie.

Rozmnażanie

Rozmnażamy podczas przesadzania, oddzielając odrosty od starszej rośliny, i ukorzeniamy. Trwa to od trzech do pięciu tygodni. Z nawożeniem i podlewaniem należy poczekać aż bilbergia dobrze się ukorzeni. Wysiewanie wydłuża oczekiwanie na kwitnienie – wystąpi dopiero po około 3 latach.

Zobacz także: Aeonium (Aeonium)

Pielęgnacja

Sporadycznie atakowana przez wełnowce. Rośliny powinny mieć trochę wody w lejku rozety. Z jednej rozety kwitnie tylko raz, więc po jakimś czasie można ją usunąć.

Należy trzymać ją z dala od zwierząt i dzieci, ponieważ substancje zawarte w jej liściach są szkodliwe. Kwitnienie bilbergii można przyspieszyć, wkładając ją do przezroczystej torby razem z kilkoma jabłkami. Owoce te wytwarzają etylen, który stymuluje kwiat do kwitnienia. Roślina powinna pozostać w worku około 10 dni, a w przeciągu dwóch miesięcy pojawi się kwiat.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bilbergia pochodzi z rodziny ananasowatych. Występuje naturalnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Fot. Fotolia
Bilbergia pochodzi z rodziny ananasowatych. Występuje naturalnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK