| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Aeonium (Aeonium)

Należy do rodziny gruboszowatych. Wśród jego odmian wyróżnia się dwie charakterystyczne formy: formę drzewka na cienkich, łukowatych gałązkach zakończonych rozetą liści (np. aeonium arboreum) oraz formę niską, złożoną ze zwartych rozet rzadko wystających ponad 10 cm nad doniczką (np. aeonium tabuliforme). W postaci drzewka, może osiągnąć wysokość do 200 cm i rozłożystość od 45 do 200 cm. Aeonium można uformować na podobieństwo bonsai.
Kwitnie żółtym kwiatem na wiosnę. Przy bliższym kontakcie czuć jej nieprzyjemny zapach. Roślina łatwa w uprawie.

Jak wszystkie sukulenty Aeonium lubi miejsca nasłonecznione. Odmiana Schwarzkopf (Zwartkop, czarnogłówka) przy odpowiedniej ilości światła robi się brunatna. Latem roślinę możemy wynieść na taras lub balkon, natomiast zimą należy zapewnić jej temperaturę od 10 do 12°C.

Latem Aeonium należy podlewać obficie, ale dopiero, gdy ziemia przeschnie. Zimą podlewanie powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum.

Zobacz także: Anturium ( Anthurium scherzerianum)

Aeonium najlepiej przesadzać co dwa lata do mieszanki ziemi kompostowej, gliny i piasku. Dobrze przysłuży się roślinie keramzyt lub żwir, obficie wysypany na dno doniczki. Doniczka powinna być ciężka, na przykład ceramiczna – bogato rozkrzewiające się Aeonium jest skłonne do przewracania się.

Aeonium należy nawozić regularnie, co dwa tygodnie wiosną i latem, specjalnym preparatem przeznaczonym do sukulentów i kaktusów.

Zobacz także: Poisencja (Euforbia pulcherrima)

Obcięte końcówki należy przesuszyć kilka dni, po czym wsadzić do mieszaniny torfu i piasku. Przed zasadzeniem dobrze jest je obsypać sproszkowanym węglem drzewnym, co zapobiega infekcji. Latem można wysiewać nasiona.

Należy sprawdzać czy na liściach nie pojawiły się białe plamy. Aeonium często atakowane jest przez wełnowce. Po przekwitnięciu obumarłą rozetę należy usunąć. W przypadku starszych roślin może być niezbędne podparcie. Usychanie i odpadanie dolnych liści jest normą.

Jeśli chcemy cieszyć się Aeonium przez wiele lat, powinniśmy przezimować je w chłodnym (ale nie mroźnym) pomieszczeniu.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK