| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Ficus Lyrata (Figowiec)

Rodzaj ten obejmuje poza figą pospolitą także wiele gatunków uprawianych jako rośliny pokojowe. Poszczególne gatunki różnią się znacznie pokrojem, kształtem i barwą liści. Tak duże różnice w wyglądzie dają możliwość zastosowania ficusów jako małych roślin na parapet okienny jak też jako okazałe ozdoby salonu.

Rozmnażanie

Najlepiej wiosną z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych, a trudno ukorzeniające się gatunki poprzez odkłady powietrzne. Powierzchnie cięcia należy obsuszyć. Młode sadzonki umieszczamy w torfie z piaskiem (1:1), pod folią w temperaturze 25-30 stopni Celsjusza. Zapewniamy sadzonkom światło. Liście sadzonek skracamy o 1/3 oprócz sadzonek wierzchołkowych Ficusa Pumila. Cały liść sadzonki pędowej gatunków Ficus Elastica i Ficus Lyrata zwijamy w rulon, na który zakładamy gumkę.

Zobacz także: Mandevilla – modna roślina tarasowa

Specyfika

Gatunki znoszą skracanie, po którym wymagane jest ustawienie roślin w świetle, aby wydały szybciej nowe pędy. Ficus elastica i Ficus lyrata tolerują cięcie aż do starego drewna. Musimy jednak zachować 30-40 cm pnia. Wiele gatunków po cięciu wydziela z ran biały sok mleczny, który pozostawia lepkie plamy na dywanie lub innych powierzchniach. Cięcie większych roślin lepiej wykonać etapami, a upływ soku zatamować papierowym ręcznikiem.

Porada

Liście gatunków wielkolistnych odkurzamy raz w miesiącu miękką, wilgotną szmatką bez środka czyszczącego lub specjalnie do tego przeznaczoną jednorazową, papierową chusteczką z odżywką do roślin – dostępną w kwiaciarniach lub supermarketach.

Zobacz takżeRola światła w rozwoju roślin

Studio Florystyczne Green-Line

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK