| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Diffenbachia (Diffenbachia)


Diffenbachia jest jedną z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Pochodzi z Brazylii. Cechą charakterystyczną diffenbachii są duże, szerokie liście o różnobarwnym rysunku. Sok z jej łodyg i liści zawiera strychninę, niebezpieczną truciznę, dlatego gdy w domu są małe dzieci lepiej zaniechać uprawy diffenbachii. Najczęściej hodowanymi gatunkami są Difenbachia seguine oraz Dieffenbachia amoena.

Stanowisko

Diffenbachia najlepiej rozwija się w jasnym lub półcienistym miejscu. Nie należy narażać jej na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Optymalna temperatura dla diffenbachii wynosi 15–18 stopni C. Maksymalna temperatura latem może wynosić 24 stopnie C, ale przy zachowaniu wysokiej wilgotności powietrza.

Podlewanie

Lubi wilgotną ziemię, należy ją więc obficie podlewać. Warto dość często zraszać liście oraz zadbać o to, by nie były zakurzone, myjąc je letnią wodą. Diffenbachię należy podlewać co 2–3 dni. W czasie spoczynku ograniczamy ten zabieg (od września do lutego).

Przesadzanie

Raz do roku diffenbachię przesadzamy do zasobnego podłoża. Rośliny te nadają się również do uprawy hydroponicznej.

Zobacz także: Rhipsalis (Rhipsalis cassutha)

Nawożenie

W miesiącach letnich raz w miesiącu zasilamy roślinę nawozem płynnym.

Rozmnażanie

Difenbachię można rozmnażać na 2 sposoby: przez sadzonki wierzchołkowe oraz sadzonki pędowe. W pierwszym przypadku, kiedy roślina traci dolne liście i robi wrażenie wybujałej, odcinamy fragment pędu wraz z wierzchołkiem i wstawiamy go do wody do czasu aż się ukorzeni. Ukorzenioną sadzonkę umieszczamy w wilgotnej mieszance równych części torfu i piasku. Doniczkę warto osłonić torebką foliową i zapewnić jej jasne, rozproszone światło. Gdy się ukorzeni, zdejmujemy jej torebkę i zasilamy nawozem. Następnie przesadzamy wraz z bryłą ziemi do większego pojemnika.

Zobacz także: Cantedeskia – elegancka królowa Afryki

Rozmnażanie przez sadzonki pędowe polega na uzyskaniu młodego okazu z bezlistnej części łodygi. Pęd należy podzielić na fragmenty o długości 8 cm, wsadzić do doniczki i osłonić torebkami foliowymi. Tak przygotowane sadzonki należy umieścić w pomieszczeniu o temperaturze około 22 stopni C. Po 2–3 tygodniach sadzonki wykształcą korzenie. Przesadzamy je pojedynczo do doniczek i postępujemy jak z dorosłymi roślinami.

Zobacz także: Ubiorek (Iberis)

Pielęgnacja

Żółknięcie dolnych liści może być skutkiem nadmiernego podlewania w czasie zimy, dlatego zimą należy je podlewać oszczędniej.

Wybieraj rośliny o zwartym, bujnym pokroju i zdrowym wyglądzie. Brązowe plamy na liściach mogą pojawiać się zimą u odmian biało-zielonych i oznaczają przenawożenie, zbyt suche podłoże lub zbyt niską wilgotność powietrza. Podlej roślinę, zroś liście i przerwij nawożenie.

Zobacz także:  Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Diffenbachia (Diffenbachia). Fot. Fotolia
Diffenbachia (Diffenbachia). Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK