| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

W Ameryce Środkowej występuje ok. 50 gatunków. M. deliciosa rośnie jako pnącze, wspinające się po drzewach w tropikalnych lasach. Tworzy mocne korzenie powietrzne, często wielometrowe, którymi transportuje składniki odżywcze z podłoża na dnie lasu na górę do swojego stanowiska, na drzewie po którym się wspina. Jej pięknie powcinane palczaste liście są przystosowane do silnych wiatrów.

Dorosłe, wieloletnie okazy osiągają w naturalnym środowisku przerażająco duże rozmiary – stąd nazwa Monstera oznaczająca potwora. Roślina jest odporna i łatwa w uprawie. W warunkach domowych osiąga wzrost kilku metrów, maksymalnie powyżej 2 metrów.

Znana jest odmiana biało-zielona Variegata i żółto-zielona Marmorata. Obie odmiany charakteryzują się dużymi, nieregularnymi, przebarwionymi plamami na liściach.

Stanowisko

Roślina lubi jasne miejsce bez bezpośredniego słońca. Odpowiednia temperatura latem wynosi ponad 21 stopni Celsjusza, zimą w okresie spoczynku od października do lutego 16-21 stopni, ale nie mniej niż 15.

Zobacz także: Piękne pnącze w domu – glorioza (Gloriosa)

Podlewanie

Często zraszamy. Podłoże utrzymujemy stale wilgotne, ale nie mokre. Do podlewania używamy letniej, miękkiej wody. W miarę możliwości wystawiamy roślinę latem na ciepły deszcz.

Nawożenie

Nawozimy co 1-2 tygodnie od kwietnia do sierpnia nawozem do roślin doniczkowych.

Przesadzanie

Przesadzamy na wiosnę lub latem co roku lub co 2 lata. Unikamy skaleczenia korzeni powietrznych.

Ochrona roślin

Brzegi liści mogą czernieć na skutek zbyt mokrego podłoża. Powodem blaknięcia liści jest zbyt mocne nasłonecznienie. Niedobór składników pokarmowych i zbyt ciemne miejsce powodują ogołacanie się rośliny lub występowanie niepodzielonych liści.

Rozmnażanie

Latem ukorzeniamy sadzonki wierzchołkowe z kilkoma powietrznymi korzeniami w słoiku z wodą w temperaturze 22 stopni Celsjusza.

Specyfika

Kilka pierwszych liści młodej rośliny jest zawsze mniejszych, sercowatych i niepodzielonych. Następne są większe i każdy kolejny ma więcej wcięć niż poprzedni.

Porada

Korzenie powietrzne przywiązujemy do pnia i pozwalamy im wrosnąć w podłoże. Najlepiej stosować uprawę hydroponiczną, dzięki czemu nie jest potrzebne przesadzanie większych roślin.

Zobacz także:  Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Studio Florystyczne Green-Line

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »