| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP

Szeflera (Schefflera)

Szeflera (Schefflera) to jedna z popularnych roślin doniczkowych. Szeflera naturalnie rośnie jako wiecznie zielone drzewo lub krzew, w Polsce uprawia się odmiany, które osiągają nieco mniejsze rozmiary. Ze względu na swoje ozdobne liście, szeflera wygląda bardzo atrakcyjnie nawet wtedy, gdy jest niewielką rośliną doniczkową. Radzimy, jak uprawiać szeflerę.

Szeflera pochodzi z egzotycznych lasów Azji, Australii, Ameryki Południowej i Nowej Zelandii, w których osiąga nawet kilka metrów wysokości. Szeflera zaliczana jest do roślin z rodziny araliowatych. Istnieje wiele odmian szeflery, w Polsce do najbardziej znanych należą szeflera ostrolistna (Schefflera actinophylla) i szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola).

Szeflera ostrolistna (Schefflera actinophylla)

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Szeflera ostrolistna naturalnie dorasta nawet do 30 m wysokości. Jako kwiat doniczkowy osiąga do 5 m. W warunkach naturalnych ta odmiana szeflery efektownie kwitnie, jednak jako kwiat doniczkowy szeflera nie wytwarza kwiatów. Mimo to wygląda ładnie ze względu na swoje rozłożyste liście. Liście szeflery mają nawet do 40 cm długości i są umieszczone na równie długich ogonkach. Szeflera świetnie nadaje się dla tych, którzy mają w domu duże niezagospodarowane przestrzenie.

Zobacz także: Kwiaty na stanowisko półcieniste

Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola)

Szeflera drzewkowata jest nieco niższa niż szeflera ostrolistna gdyż jako kwiat doniczkowy osiąga do 3 m wysokości. Wynika to z tego, że jest niższa także w warunkach naturalnych. Także liście szeflery drzewkowatej są mniejsze niż liście szeflery ostrolistnej – mają około 20 cm. W zależności od odmiany, szeflera drzewkowata ma ciemnozielone, zielono-białe, plamkowate lub poskręcane liście.

Pielęgnacja szeflery

Szeflera to kwiat na stanowisko jasne, ale nie słoneczne. Słońce może doprowadzić do żółknięcia okazałych liści tej rośliny. Najlepszą temperaturą do hodowania szeflery jest temperatura wynosząca do 23°C – na wiosnę, w lecie, jesienią – i  do 18°C zimą. Nie musimy się  martwić o szeflerę jeśli temperatura nagle spadnie do 10°C, pamiętajmy jednak, że ten stan nie może się utrzymywać zbyt długo. Jeśli szeflera przez dłuższy czas będzie narażona na niskie temperatury, jej liście mogą zacząć więdnąć.

Zobacz także: Scheflera

Szeflerę podlewamy tak jak większość innych kwiatów doniczkowych – umiarkowanie. Zimą, jeśli temperaturą w pomieszczeniu, w którym rośnie szeflera jest niższa, podlewamy nieco słabiej. Jeśli zaś nasza szeflera rośnie przy kaloryferze, pamiętajmy aby regularnie spryskiwać ją wodą.

Nawożenie szeflery powinno odbywać się w równych odstępach czasu – co 2–3 tygodnie nawozem dostosowanym do kwiatów z ozdobnymi liśćmi.

avatar

2014-02-09 12:47 Zgłoś

kupiłam i od

avatar

2013-12-04 07:56 Zgłoś

Witam, Moja szeflera nieoczekiwanie zakwitła, z kwiatów strasznie się sypie i szczerze mówiąc nie pachną one najpiękniej. Równocześnie żółkną i opadają liście (nie wykluczam, że może to być efekt działania pobliskiego kaloryfera). Czy kwiaty można poobcinać bez szkody dla rośliny?

avatar

2013-07-08 21:22 Zgłoś

moja szeflera rośnie w północnym pokoju i pięknie zakwitła tylko teraz rośnie w w górę co robić

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem Infor.pl »