| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Gwiazda betlejemska inaczej Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) - uprawa i pielęgnacja

Gwiazda betlejemska inaczej Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) - uprawa i pielęgnacja

Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) znana głównie pod nazwą gwiazda betlejemska. Ten kwiat jest nieodłącznie kojarzony z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Ze względu na to swoje piękne i okazałe przykwiatki, poinsecja często stanowi jedną z dekoracji świątecznych naszych domów. Podpowiadamy, jakiej pielęgnacji potrzebuje ta bożonarodzeniowa roślina.

Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) zwana także wilczomleczem pięknym od wielu lat zdobi bożonarodzeniowe stoły w naszych domach. Ta niezwykle popularna roślina doniczkowa niestety z reguły nie kwitnie po raz drugi. Mimo to poinsencja należy do roślin łatwych w uprawie.

Kwiaty gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska nie wytwarza kwiatów, a przykwiatki. Najpopularniejszą odmianą poinsencji jest odmiana o ciemnoczerwonych płatkach. Jeśli do naszych świątecznych dekoracji nie pasuje kolor czerwony, wybierzmy kremową, różową, łososiową lub żółtą gwiazdę betlejemską. Dla zwolenników wielokolorowych przykwiatków znajdą się odmiany z płatkami o łączonych kolorach – biały z zielonym albo czerwony z różowym.

Miejsce do hodowli poinsencji

Wilczomlecz piękny jest rośliną na stanowisko jasne, ale nie słoneczne – źle znosi wystawienie na bezpośrednie słońce. Zimą, temperatura w pomieszczeniu, w którym hodujemy gwiazdę betlejemską powinna wynosić około 18–20°C. Poinsencja poradzi sobie także w temperaturze 16°C.

Zobacz także: Chamaedorea – palma górska

Jeśli liście gwiazdy betlejemskiej żółkną i przysychają, może być to znak, że naszej roślinie brakuje światła.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska lubi zwiększoną wilgotność powietrza – pochodzi z wilgotnych rejonów, z Meksyku. Ze względu na to, że poinsencja przechodzi okres spoczynku na przełomie kwietnia i maja, wówczas wymaga oszczędnego podlewania. Intensywnie podlewamy gwiazdę betlejemską od maja aż do listopada – wówczas potrzebuje dużej ilości wody. Dodatkowo w tym okresie możemy zraszać naszą poinsencję. Uśrednionego polewania gwiazda betlejemska potrzebuje w czasie kwitnienia, a więc w zimie.

Zobacz także: Sitowie – przepiękna roślina doniczkowa

Przesadzanie i rozmnażanie poinsencji

Poinsencję możemy przesadzać po zakończeniu kwitnienia – najlepiej w maju. Gdy kolorowe przylistki opadną, powinniśmy przyciąć o kilka centymetrów naszą gwiazdę betlejemską i przesadzić do świeżej ziemi przeznaczonej do hodowli kwiatów doniczkowych.

Gwiazdę betlejemską rozmnażamy z pędów. Jeśli chcemy rozmnożyć poinsecję, wystarczy, że w okresie letnim przytniemy kawałek pędu – musi mieć kilkanaście centymetrów – zanurzymy we wrzącej wodzie a później włożymy bezpośrednio do doniczki wypełnionej ziemią. W ten sposób uzyskamy sadzonkę gwiazdy betlejemskiej

Zobacz także: Róża miniaturowa (Rosa chinensis minima)

Nie zapominajmy o tym, że sok wydzielany przez poinsecję jest trujący. Dla zachowania bezpieczeństwa, przesadzajmy i przycinajmy tę roślinę w rękawiczkach ochronnych.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gwiazda betlejemska Poinsencja (Euphorbia pulcherrima). Fot. Fotolia
Gwiazda betlejemska Poinsencja (Euphorbia pulcherrima). Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Tyniec

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK