| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Syningia ogrodowa (Gloksynia – Sinningia hybryda)

Syningia ogrodowa (Gloksynia – Sinningia hybryda)

Syningia ogrodowa pospolicie nazywa jest gloksynią. Syningia ogrodowa to jedna z bardzo popularnych kwitnących roślin doniczkowych. Ojczyzną syningii jest Brazylia. W naturalnym środowisku syningia ogrodowa rośnie w wilgotnych lasach tropikalnych. Cała nadziemna część gloksynii jest owłosiona.

W zależności od odmiany liście syningii wyrastają poziomo lub wyginają się poza obręb doniczki. Syningia ogrodowa ma lejkowate kwiaty o różnych barwach. Szczególnie piękne są okazy z kwiatami koloru czerwonego i purpurowego. Syningia ogrodowa kwitnie w lecie i wczesną jesienią.

Uprawa i pielęgnacja syningii

Roślina ta lub miejsca słoneczne i ciepłe. Najlepiej rozwija się tam, gdzie nie dosięga jej bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Zbyt mocne nasłonecznienie może doprowadzić do popalenia liści i kwiatów gloksynii. Do prawidłowego rozwoju gloksynii potrzebna jest stała i niezbyt wysoka temperatura. Nie należy ustawiać jej w miejscu, gdzie są przeciągi. Odpowiednią wilgotność powietrza można zapewnić gloksynii poprzez zraszanie. Do końca kwitnienia należy podlewać gloksynię letnią wodą koniecznie o kwaśnym odczynie, gdzie pH będzie miało 4–4,5. Jeżeli chcemy przetrzymać syningię na następny rok, powinniśmy ją nawozić rozcieńczonym roztworem nawozowym podczas kwitnienia. Odpowiednia jest również pożywka stosowana w uprawie hydroponicznej.

Zobacz także: Syningia ogrodowa (Sinningia hybrida)

Wraz z zakończonym kwitnieniem zapewniamy gloksynii suche warunki aby przeszła w okres spoczynku. Zabieg ten należy wykonywać stopniowo, aby nie doszło do gwałtownego zwiędnięcia liści – to wpływa ujemnie na kłącza. Gdy liście zaschną, obcinamy je po czym przenosimy doniczkę do chłodnego miejsca (około 16ºC) i nie podlewamy. W lutym wykopujemy kłącza, oczyszczamy z starych korzeni i sadzimy w nowym podłożu. Podłoże powinno być świeże i próchnicze. Kłącze sadzimy na taką głębokość, aby nakrywała je 2 cm warstwa gleby. Następnie przenosimy w cieplejsze miejsce (18–22ºC) i oszczędnie podlewamy. Z pędów, które się ukarzą, pozostawiamy najwyżej dwa a resztę usuwamy.

Zobacz także: Syningia szkarłatna (Synningia cardinalis)

Rozmnażanie

Syningię rozmnażamy z sadzonek liściowych lub pędowych.

Zbyt suche powietrze powoduje usychanie liści, zahamowanie wzrostu gloksynii a także sprzyja występowaniu mszyc. A kiedy ziemia jest zbyt wilgotna, a woda do podlewania zbyt miękka – pędy gloksynii gniją.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »