| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Paphiopedilum zwany sabotkiem w przeciwieństwie do innych storczyków, pochodzi ze wschodniej Azji oraz z wysp na Pacyfiku. Sabotki to głównie tropikalne storczyki naziemne. Paphiopedilum mają wiązki korzeni lub kłącza i nie tworzą pseudobulw. Skórzaste liście są zielone, centkowane lub marmurkowate, w zależności od gatunku.

Spomiędzy liści sabotków wyrasta pęd o długości 15–50 cm. Kwiaty Paphiopedilum mogą mieć kolor biały, różowy, żółty, czerwony, brązowy, zielony a nawet prawie czarny w paski, kropki. Często mają włoski, a ich płatki bywają zwinięte w spiralę. Okres kwitnienia wielu znanych gatunków przypada na miesiące zimowe.

Uprawa i pielęgnacja paphiopedilum

Paphiopedilum najlepiej rozwija się na wschodnim lub zachodnim oknie. Przez cały rok potrzebuje światła, lecz nie powinien stać w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia.

Rośliny z tego rodzaju mogą być ciepło- lub chłodolubne. Paphiopedilum z marmurkowymi i wydłużonymi liśćmi lepiej rosną w warunkach od umiarkowanych do ciepłych, kiedy temperatura w ciągu dnia mieści się w zakresie 21–27°C natomiast w nocy spada do 15–18°C. Gatunki chłodolubne mają z reguły jednolicie zielone, szeroko paskowate liście i kwitną głównie w zimie. Dla nich najlepszą temperaturą w nocy będzie 13–17°C, a w dzień 18–21°C. Rośliny te warto postawić na tacy z kilkucentymetrową warstwą keramzytu lub innego porowatego materiału. Dzięki takiemu zabiegowi utrzymujemy stałą wilgotność powietrza.

Zobacz także: Jak w naturze rozmnażają się storczyki

Rośliny z tego rodzaju należy podlewać rzadko, ale dość intensywnie. Dorosłe okazy zwykle raz na 4 do 7 dni, a zimą nie częściej niż raz na tydzień. Zbyt częste podlewanie, bez okresu przeschnięcia, powoduje gnicie korzeni i w końcu doprowadza do śmierci rośliny. Do podlewania najlepsza jest deszczówka, woda z filtra odwróconej osmozy lub woda destylowana.

Do storczyków gruntowych można używać takich samych nawozów jak do większości roślin doniczkowych. Nadaje się do tego również pożywka używana w uprawie hydroponicznej. Nawozić powinno się tylko w okresie wzrostu i kwitnienia.

Sabotki przesadzać należy zanim zaczną rosnąć. Zwykle zabieg ten przypada na wczesną wiosnę. Do przesadzania zalecana jest ziemia kompostowa z dodatkiem rozdrobnionych korzeni paproci z rodzaju Osmunda lub Polypodium. Podczas przesadzania nie należy zbyt mocno ugniatać ziemi.

Zobacz także: Co ma kwiat storczyka w środku

Rozmnażanie sabotków

Sabotki rozmnaża się przez podział podczas przesadzania. Nowe okazy wsadzamy do wcześniej przygotowanej doniczki. Jako podłoże stosuje się mieszaninę, która szybko przepuszcza wodę, ale część tej wody jest w stanie zatrzymać. Można stosować czystą korę lub średniorozdrobniony torf.

Paphiopedilum, podobnie jak większość storczyków tropikalnych, bezwzględnie wymagają lekkiego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Jest to najważniejszy aspekt uprawy tych roślin! Ich podłoże nie może być przez cały czas równomiernie wilgotne. Zalecanym sposobem podlewania wszystkich storczyków jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. wiaderka), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny.

Zobacz także: Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK