| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Dendrobium (Dendrobium)

Istnieje ponad 1200 odmian dendrobium. Dendrobium pochodzi z rodziny storczykowatych. Jego naturalnym stanowiskiem są lasy tropikalne i subtropikalne Azji i wysp Pacyfiku. Ze względu na bardzo różne wymagania dla otoczenia jak najlepszą opieką konieczna jest znajomość pełnej nazwy dendrobium. Dendrobium jest uznawany za jeden z łatwiejszych storczyków w uprawie. W zależności od gatunku osiąga wysokość 15–100 cm i rozłożystość do 15 cm. Wytwarza grube i mięsiste liście.

Stanowisko

Wszystkie gatunki lubią stanowiska jasne ze światłem rozproszonym. Należy je chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych na południowych oknach latem. Dendrobium nobile wymaga dość niskiej temperatury w okresie wzrostu w dzień (18˚C) i kilka stopni niższej nocą. Wymaga zimowania jesienią w temperaturze około 10˚C. Dendrobium phalaenopsis powinno mieć przez cały rok niższą temperaturę nie spadającą poniżej 16˚C. Oba gatunki wymagają  wysokiej wilgotności powietrza. Dendrobium najlepiej prezentuje się wyeksponowane samo lub w grupie takich samych storczyków. Jeśli mamy mało miejsca najlepiej wybrać Dendrobium loddigesii. Tak jak D.nobile wymaga zimowania.

Zobacz także: Zielone i pachnące kwiaty w domu

Podlewanie

Gatunkom wymagającym okresu spoczynku znacznie ograniczamy w tym czasie podlewanie do niezbędnego minimum. Pozostałym zapewniamy regularne podlewanie w ciągu całego roku.  Rośliny, które w ciemniejszych porach roku dostają nieco mniej światła mogą mieć jednak mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Z dwojga złego lepiej je przesuszyć niż przelać. Ze względu na to, że dendrobium to epifit (nie rośnie w ziemi – dendrobium oznacza 'mieszkający na drzewie') jest przystosowany do gromadzenia wody w bulwach. Rośliny podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej.

Zobacz także: Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne

Przesadzanie

Wiosną, co trzy lata. Najlepiej będzie kupić specjalną ziemię dla storczyków, która jest wystarczająco przepuszczalna i zapewni roślinie niezbędne składniki mineralne i odpowiednie pH. Po przesadzeniu zraszać codziennie przez tydzień. Dla względów estetycznych można je przytwierdzać do kawałków kory, należy jednak wówczas szczególnie zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości wody.

Nawożenie

Nawozimy tylko w okresie wzrostu, co kilka tygodni nawozem płynnym.

Rozmnażanie

Podczas przesadzania oddzielamy młode pseudobulwy od rośliny macierzystej.

Zobacz także: Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum)

Pielęgnacja

Większość storczyków wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Zraszamy w czasie okresu wzrostu.

Młode pseudobulwy, które pojawiają się obok rośliny macierzystej hodowcy nazywają keiki. Jest to hawajskie słowo oznaczające „dziecko”.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dendrobium (Dendrobium).
Dendrobium (Dendrobium).

Istnieje ponad 1200 odmian dendrobium. W zależności od gatunku osiąga wysokość 15–100 cm i rozłożystość do 15 cm.
Istnieje ponad 1200 odmian dendrobium. W zależności od gatunku osiąga wysokość 15–100 cm i rozłożystość do 15 cm.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »