| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta), zwany cykasem, pochodzi z Azji. W naturalnym środowisku osiąga do 150 cm. W uprawie doniczkowej nie przekracza 50–60 cm. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, twardymi i pierzastymi liśćmi. Sagowiec to wolno rosnąca roślina, która ma złotożółte kwiaty i owocostany. W warunkach domowych niestety nie kwitnie. Świetnie prezentuje się w oranżeriach.

Stanowisko

Roślina ta dobrze czuje się w dużych i jasnych pomieszczeniach. Jednak nie należy jej narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Podlewanie

Sagowca powinniśmy podlewać umiarkowanie. Podłoże powinno być zawsze wilgotne i należy uważać na to, aby nie przelać. Zimą podlewanie ograniczamy.

Zobacz także: Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Przesadzanie

Cykasy przesadzamy tylko wtedy, kiedy pień rozrośnie się tak, że wypełni prawie całą szerokość doniczki. Rośliny te są wrażliwe na uszkodzenia bryły korzeniowej, dlatego przy przesadzaniu nie wolno uszkodzić korzeni. Do przesadzania powinniśmy używać podłoża próchniczego i dobrze przepuszczalnego (z dodatkiem gruboziarnistego piasku).

Nawożenie

Co 2–3 tygodnie , od marca do października, warto zasilić sagowca nawozem.

Rozmnażanie

Sagowce rozmnaża się przez nasiona i odrosty. W pierwszym przypadku jest to długotrwałe i wymaga utrzymania wysokiej temperatury (25–30 stopni C). Nasiona przed posadzeniem do doniczek warto moczyć w wodzie, ponieważ przyspiesza to ich kiełkowanie.

Zobacz także: Echmea wstęgowata (Aechmea)

Drugi sposób polega na odcięciu odrostów od podstawy pnia. Zabieg ten wykonuje się podczas zimowego spoczynku rośliny. Odrosty bardzo łatwo się ukorzeniają. Najlepiej posadzić je do małych doniczek, wypełnionych mieszaniną ziemi liściowej z piaskiem. Po kilku tygodniach otrzymamy nowe okazy, które pielęgnujemy jak dorosłe rośliny.

Pielęgnacja

Latem sagowca można wystawić na zewnątrz, ale najlepiej, żeby znajdował się w miejscu osłoniętym. Sagowiec dobrze rozwija się w temperaturze 15–18 stopni C, choć zniesie również niższe temperatury.

Gdy powietrze w pomieszczeniu, w którym stoi cykas jest zbyt suche, końce listków mogą zasychać. Wtedy roślinę trzeba często zraszać wodą, a suche końce odciąć. Jeśli roślina nie rośnie, a jej liście żółkną oznacza to, że ma za dużo wody i za mało światła. Trzeba wtedy ograniczyć podlewanie i przestawić roślinę w dobrze oświetlone miejsce.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK