| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP

Kalatea (Calathea)

Kalatea w Polsce nazywana jest też ostrzeszynem. Wyróżniamy około trzysta gatunków, które pochodzą z Ameryki Południowej, Środkowej oraz Karaibów. Ceniona ze względu na atrakcyjne, wielokolorowe liście. Kalatee mają owalny, lancetowaty kształt, czasem są karbowane na brzegach. Charakteryzują się plamami, pręgami w odcieniach beżu, niektóre odmiany posiadają bordowy, fioletowy lub czerwony spód liści. Roślina wytwarza niepozorne białe kwiaty. Osiąga wysokość od 50 do 300 cm i rozłożystość od 30 do 100 cm.

Stanowisko

Długo i jasno oświetlone, jednak nie narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Kalatea nie lubi okien południowych i zachodnich. Najodpowiedniejsza jest wysoka temperatura. Ze względu na potrzebę wilgotności sprawdzi się w jasnej łazience i w otoczeniu innych roślin o podobnych wymaganiach. Zimą dobrze jest zapewnić roślinie lepsze oświetlenie, przestawiając ją bliżej okna. W tym okresie przechodzi okres spoczynku, więc temperatura też powinna się nieco zmniejszyć.

Podlewanie

Podłoże powinno być stale wilgotne, nie można jednak dopuścić do zalegania wody w doniczce czy podstawce. Latem podlewamy 2–3 razy w tygodniu, zimą – raz na tydzień miękką, letnią i odstaną wodą.

29.90 złNowość! 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT

Zobacz także: Kaladium (Caladium)

Przesadzanie

Przesadzamy co roku na wiosnę lub wczesnym latem. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne o pH 5–6. Przepuszczalność można zwiększyć, dodając do ziemi granulki styropianowe. Nie należy zbytnio ugniatać podłoża podczas przesadzania.

Nawożenie

W okresie wzrostu nawozić połową normalnej dawki, co dwa tygodnie.

Rozmnażanie

Kalateę rozmnażamy przez podział kęp, najlepiej podczas przesadzania.

Zobacz także: Epifilum (Epiphyllum)

Pielęgnacja

Po około trzech latach roślina zaczyna tracić swoje walory estetyczne. Kalatea wymaga dużej wilgotności, dobrze jest więc umieścić ją w większym naczyniu wypełnionym wilgotnym podłożem lub regularnie zraszać przegotowaną wodą. Liście należy czyścić wilgotną ściereczką. Suche powietrze może narazić roślinę na atak przędziorków.

Cechą charakterystyczną dla kalatei jest budowa liści. Posiadają one tak zwaną poduszeczkę stawową, która umożliwia dość szybką adaptację rośliny do aktualnego nasłonecznienia. I tak w czasie największego naświetlenia liście są ułożone w poziomie, a wieczorem składają się do pionu. Często kalateę myli się z marantą, która ma bardziej rozłożysty pokrój.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS28
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »