| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Kaladium (Caladium)

Kaladium inaczej nazywany jest obraźnicą. Pochodzi z lasów deszczowych Ameryki. Hodowany jest ze względu na bardzo dekoracyjne liście o intensywnej barwie, najczęściej różowej, białej i czerwonej. Osiąga wysokość 40 cm i taką samą rozłożystość. Kaladium jest wymagający i trudny w hodowli.

Stanowisko

Długo i jasno oświetlone. Kaladium wymaga wyższej temperatury (w lecie od 15 do 24 stopni C) i stałej wysokiej wilgotności. Roślina doskonale sprawdzi się w warunkach szklarniowych i terrarium z odpowiednią wilgotnością.

Podlewanie

W okresie wegetacji (do końca sierpnia) obficie podlewamy. Pozwalamy, by przed kolejnym podlaniem ziemia lekko przeschła.

Zobacz także: Grubosz (Crassula)

Przesadzanie

Najlepszym podłożem będzie żyzna gleba z niewielkim dodatkiem torfu i piasku lub perlitu, który zwiększy jego przepuszczalność. Donicę, w której znajduje się kaladium, powinno się wstawić do większej wypełnionej keramzytem, co zapewni odpowiednią wilgotność powietrza.

Nawożenie

W okresie wzrostu, co trzy tygodnie, mocno rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.

Rozmnażanie

Przez podział bulw pod koniec zimy lub odrosty. Do wysiewania należy użyć mieszanki torfu i piasku. Po około dwóch tygodniach w ciepłym i wilgotnym miejscu nasiona powinny wykiełkować.

Zobacz także: Asparagus (Asparagus)

Pielęgnacja

Przy słabym oświetleniu liście słabo się wybarwią. Pomimo tego że roślina wymaga dużej wilgotności, nie powinno się jej zraszać. Powoduje to powstawanie brązowych plam na liściach. Roślinom przechodzącym okres spoczynku (na przełomie października i listopada) obumiera nadziemna część. Pozostałe w ziemi bulwy wyjmujemy, myjemy, osuszamy i zabezpieczamy środkiem grzybobójczym. Powinniśmy przechowywać je od sześciu do szesnastu tygodni w temperaturze 21 stopni C ,wilgotności około 75% i wentylowanym miejscu. Jeśli zauważymy, że bulwy atakowane są przez grzyby, zalejmy je na pół godziny wodą o temperaturze 50 stopni C, a potem posadźmy.

Ze względu na swoją delikatność liści kaladium nie powinno się przecierać ani tym bardziej stosować środków nabłyszczających. Roślinę należy ustawić z dala od dostępu zwierząt i dzieci, ponieważ zawiera trujące alkaloidy.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kaladium (Caladium).
Kaladium (Caladium).


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK