| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
reklama

Asparagus (Asparagus)

Asparagus – bylina, podkrzew lub krzew. Naturalnie występuje głównie w strefie klimatu podzwrotnikowego. Najbardziej znanym spośród około trzystu gatunków jest asparagus lekarski, który rośnie dziko w Polsce. Wszystkie z asparagusów charakteryzują się delikatną budową i drobnymi igłami lub liśćmi. Nie kwitną. Roślina osiąga wysokość 80–200 cm i rozłożystość 100–200 cm. Asparagus jest stosunkowo łatwy w uprawie.

Stanowisko

Jasne, ze światłem rozproszonym. Nadmierne nasłonecznienie spowoduje wypłowienie rośliny. Wymaga temperatury średniej lub wyższej przez cały rok. Umieszczona na stojaku lub wiszącej donicy wytwarza długie zwisające łodygi i jest najbardziej efektowna. Latem asparagusa można wystawić na taras lub balkon, należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu go przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Dla kontrastu warto ustawić go z roślinami kwitnącymi.
Podlewanie

Latem obficie podlewać 2–3 razy w tygodniu. Zimą nawadniamy rzadziej, nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni. Asparagusy lubią zraszanie nawet zimą.

reklama

Przesadzanie

Przesadzać co roku na wiosnę. Odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych, lub próchniczno-gliniasta o odczynie obojętnym. Przed wsadzaniem rośliny do nowego miejsca należy obejrzeć jej bryłę korzeniową i odciąć chore fragmenty. Doniczka nie powinna być zbyt duża.

Zobacz także: Aeonium (Aeonium)

Nawożenie

Nawozimy płynnym nawozem wieloskładnikowym co tydzień, od wiosny do jesieni.

Rozmnażanie

Najłatwiejszym sposobem rozmnożenia asparagusa jest jego wysianie od października do lutego. Dobrze jest przedtem namoczyć nasiona w ciepłej wodzie przez dwa dni. Można też podzielić dorosłą roślinę.

Zobacz także: Jaki krzew żywopłotowy wybrać?

Pielęgnacja

Przy zbyt suchym, ciepłym i zastałym powietrzu roślinę mogą atakować czerwce i wełnowce. Asparagus bardzo źle znosi chemiczne środki ochrony roślin. W razie zaatakowania przez szkodniki należy ściąć wszystkie pędy – w niedługim czasie powinny pojawić się nowe.

Asparagus często wykorzystywany jest do strojenia bukietów kwiatowych. Asparagus lekarski może być hodowany nawet w ogrodzie ze względu na odporność na mrozy. Młode pędy nadają się do spożycia.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Asparagus (Asparagus).
Asparagus (Asparagus).


Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

reklama
Praca

Oferty pracy z praca.pl

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »