| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP

Asparagus (Asparagus)

Asparagus – bylina, podkrzew lub krzew. Naturalnie występuje głównie w strefie klimatu podzwrotnikowego. Najbardziej znanym spośród około trzystu gatunków jest asparagus lekarski, który rośnie dziko w Polsce. Wszystkie z asparagusów charakteryzują się delikatną budową i drobnymi igłami lub liśćmi. Nie kwitną. Roślina osiąga wysokość 80–200 cm i rozłożystość 100–200 cm. Asparagus jest stosunkowo łatwy w uprawie.

Stanowisko

Jasne, ze światłem rozproszonym. Nadmierne nasłonecznienie spowoduje wypłowienie rośliny. Wymaga temperatury średniej lub wyższej przez cały rok. Umieszczona na stojaku lub wiszącej donicy wytwarza długie zwisające łodygi i jest najbardziej efektowna. Latem asparagusa można wystawić na taras lub balkon, należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu go przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Dla kontrastu warto ustawić go z roślinami kwitnącymi.
Podlewanie

Latem obficie podlewać 2–3 razy w tygodniu. Zimą nawadniamy rzadziej, nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni. Asparagusy lubią zraszanie nawet zimą.

29.90 złNowość! 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT

Przesadzanie

Przesadzać co roku na wiosnę. Odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych, lub próchniczno-gliniasta o odczynie obojętnym. Przed wsadzaniem rośliny do nowego miejsca należy obejrzeć jej bryłę korzeniową i odciąć chore fragmenty. Doniczka nie powinna być zbyt duża.

Zobacz także: Aeonium (Aeonium)

Nawożenie

Nawozimy płynnym nawozem wieloskładnikowym co tydzień, od wiosny do jesieni.

Rozmnażanie

Najłatwiejszym sposobem rozmnożenia asparagusa jest jego wysianie od października do lutego. Dobrze jest przedtem namoczyć nasiona w ciepłej wodzie przez dwa dni. Można też podzielić dorosłą roślinę.

Zobacz także: Jaki krzew żywopłotowy wybrać?

Pielęgnacja

Przy zbyt suchym, ciepłym i zastałym powietrzu roślinę mogą atakować czerwce i wełnowce. Asparagus bardzo źle znosi chemiczne środki ochrony roślin. W razie zaatakowania przez szkodniki należy ściąć wszystkie pędy – w niedługim czasie powinny pojawić się nowe.

Asparagus często wykorzystywany jest do strojenia bukietów kwiatowych. Asparagus lekarski może być hodowany nawet w ogrodzie ze względu na odporność na mrozy. Młode pędy nadają się do spożycia.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Asparagus (Asparagus).
Asparagus (Asparagus).


Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS29
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem Infor.pl »