| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP

Asparagus (Asparagus)

Asparagus – bylina, podkrzew lub krzew. Naturalnie występuje głównie w strefie klimatu podzwrotnikowego. Najbardziej znanym spośród około trzystu gatunków jest asparagus lekarski, który rośnie dziko w Polsce. Wszystkie z asparagusów charakteryzują się delikatną budową i drobnymi igłami lub liśćmi. Nie kwitną. Roślina osiąga wysokość 80–200 cm i rozłożystość 100–200 cm. Asparagus jest stosunkowo łatwy w uprawie.

Stanowisko

Jasne, ze światłem rozproszonym. Nadmierne nasłonecznienie spowoduje wypłowienie rośliny. Wymaga temperatury średniej lub wyższej przez cały rok. Umieszczona na stojaku lub wiszącej donicy wytwarza długie zwisające łodygi i jest najbardziej efektowna. Latem asparagusa można wystawić na taras lub balkon, należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu go przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Dla kontrastu warto ustawić go z roślinami kwitnącymi.
Podlewanie

Latem obficie podlewać 2–3 razy w tygodniu. Zimą nawadniamy rzadziej, nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni. Asparagusy lubią zraszanie nawet zimą.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Przesadzanie

Przesadzać co roku na wiosnę. Odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych, lub próchniczno-gliniasta o odczynie obojętnym. Przed wsadzaniem rośliny do nowego miejsca należy obejrzeć jej bryłę korzeniową i odciąć chore fragmenty. Doniczka nie powinna być zbyt duża.

Zobacz także: Aeonium (Aeonium)

Nawożenie

Nawozimy płynnym nawozem wieloskładnikowym co tydzień, od wiosny do jesieni.

Rozmnażanie

Najłatwiejszym sposobem rozmnożenia asparagusa jest jego wysianie od października do lutego. Dobrze jest przedtem namoczyć nasiona w ciepłej wodzie przez dwa dni. Można też podzielić dorosłą roślinę.

Zobacz także: Jaki krzew żywopłotowy wybrać?

Pielęgnacja

Przy zbyt suchym, ciepłym i zastałym powietrzu roślinę mogą atakować czerwce i wełnowce. Asparagus bardzo źle znosi chemiczne środki ochrony roślin. W razie zaatakowania przez szkodniki należy ściąć wszystkie pędy – w niedługim czasie powinny pojawić się nowe.

Asparagus często wykorzystywany jest do strojenia bukietów kwiatowych. Asparagus lekarski może być hodowany nawet w ogrodzie ze względu na odporność na mrozy. Młode pędy nadają się do spożycia.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Aktualizacja: 09.02.2012

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Asparagus (Asparagus).
Asparagus (Asparagus).


Personel i Zarządzanie189,00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ23
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem Infor.pl »