| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Dipladenia

W naturalnych warunkach dipladenia (Dipladenia boliviensis) występuje w rejonach tropikalnej Ameryki Południowej. Jest to roślina o długich, lejkowatych kwiatach. Należy do pnączy. Najbardziej spotykanym gatunkiem jest Dipladenia sanderii (dipladenia błyszcząca), która osiąga do 1,2 m długości. Jej zdrewniałe pędy mają naturalną tendencję do wspinania się. Kwiaty tej rośliny są koloru różowego, a ich wnętrze przybiera żółtą barwę. Kwitnie od czerwca do września.

Stanowisko

Dipladenia najlepiej rozwija się w ciepłym, wilgotnym i jasnym miejscu, gdzie temperatura osiąga 18 stopni C. Nie należy jej jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Zimą najlepiej przechowywać ją w temperaturze od 13 do 15 stopni w przewiewnym pomieszczeniu.

Podlewanie

Dipladenia lubi dużo wody. Zimą podlewamy ją z umiarem i od czasu do czasu zraszamy, aby zwiększyć temperaturę powietrza.

Przesadzanie

Co dwa lata, na początku wiosny, rośliny przesadzamy. Warto, aby nowa doniczka miała dobry drenaż, który powinien być zrobiony z gliniastych skorupek lub innego przepuszczalnego wodę materiału. Najlepszym podłożem dla tej rośliny jest ziemia sporządzona na bazie torfu i kompostu.

Nawożenie

Co 2–3 tygodnie zasilamy ją odrobiną płynnego nawozu, który powinniśmy dolać do wody podczas podlewania.

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe dla każdego

Rozmnażanie

Dipladenię rozmnaża się przez sadzonkowanie. Wiosną z rośliny matecznej należy pobrać sadzonki o długości 7 cm.. Następnie zanurza się je w hormonalnym preparacie do ukorzeniania. Tak przygotowane pędy wkładamy do doniczek. Podłoże powinno być sporządzone z ziemi torfowej i gruboziarnistego piasku. Młode okazy przenosimy do pomieszczenia, gdzie temperatura osiąga od 24 do 27 stopni C. Po tygodniu lub dwóch powinny one ukorzenić się.

Pielęgnacja

Ze względu na to, że roślina jest pnączem dobrze podpierać ją kratką z bambusa. W październiku, o ile to jest konieczne, należy przyciąć dipladenię. Ważne jest także, aby usunąć większość młodych pędów. Dzięki temu w następnym roku roślina wyda silne pąki kwiatowe.

1. Jeżeli roślina traci liście oznacza to, że stoi w zbyt zimnym pomieszczeniu. Aby zapobiec temu należy przenieść ją do cieplejszego miejsca.
2. Brązowe plamy świadczą o tym, że roślina stoi w zbyt słonecznym miejscu lub ma za mało wilgoci. Warto ją przenieść w bardziej korzystne miejsce i częściej podlewać.

Zobacz także: Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK