| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Dzbanecznik (Nepenthes) – domowy drapieżca

Dzbanecznik (Nepenthes) – domowy drapieżca

Dzbanecznik (Nepenthes) to roślina mięsożerna, która żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Rośliny te mają wielkie i bardzo efektowne dzbanki. Większość dzbaneczników produkuje co najmniej dwa rodzaje dzbanków. Młode rośliny wytwarzają tzw. dzbanki dolne, starsze rośliny - tzw. dzbanki górne. Dzbanki dolne są bardziej pękate, ciemniej ubarwione i mają z przodu dwa wyraźne skrzydełka. Dzbanki górne są na ogół mniejsze i jaśniejsze, często bardziej smukłe i lejkowate, a ich skrzydełka są mocno zredukowane.

Czas wytwarzania jednego dzbanka może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dzbaneczniki zakwitają po osiągnięciu dorosłości. Wszystkie są roślinami dwupiennymi, czyli produkują kwiaty żeńskie i męskie, które występują na oddzielnych osobnikach.

U dzbaneczników specjalne gruczoły wabią owady zapachem i barwą. Ciecz, która gromadzi się na spodniej stronie wieczka dzbanka oraz na wewnętrznej stronie wargi, okleja otwór dzbanka. Owady próbujące zdobyć nektar balansują wprost nad otworem dzbanka. Ofiara nie może się utrzymać na ściance dzbanka i spada w dół pułapki, wprost w trawienną ciecz. Owady powoli się rozkładają, a ich składniki odżywcze są wchłaniane przez roślinę. Ofiarami dzbaneczników padają głównie owady: mrówki, chrząszcze, karaluchy, termity, muchy, osy, ćmy, komary. Niektóre gatunki czerpią składniki odżywcze z odchodów ptaków i gryzoni, a jeszcze inne urozmaicają swoją dietę liśćmi, które wpadną do dzbanków.

Zobacz także: Chamaedorea – palma górska

Stanowisko

Większość gatunków dzbaneczników preferuje rozproszone światło w dużych ilościach, przez 12–14 godzin dziennie. Wskazane jest postawienie rośliny przy oknie wschodnim lub południowym. Zimą dla prawidłowego rozwoju konieczne jest doświetlanie sztucznym światłem. W przeciwnym razie roślina będzie rosnąć, ale dzbanki mogą uschnąć, a nowe się nie wytworzą. 

Dzbaneczniki najlepiej rozwijają się w temperaturze 20–30 stopni C w dzień i nie lubią zimnych nocy, poniżej 18 stopni C. Rośliny te nie przechodzą okresu spoczynku i w ciągu całego roku powinny mieć wyrównaną temperaturę. 

Zobacz także: Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu?

Podlewanie

Dzbanecznik musi mieć podłoże stale wilgotne, ale nie mokre. Dlatego należy podlewać go umiarkowanie, nie dopuszczając ani do zalegania wody na podstawce, ani do wyschnięcia podłoża. Podlewamy go od góry wodą destylowaną lub osmotyczną.

Zobacz także: Pisonia biała (Pisonia alba)

Przesadzanie

Dzbanecznik przesadzamy co roku, wiosną, do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1. Nie należy używać zwykłej ziemi do kwiatów, ponieważ zawiera ona nawóz, który może spalić korzenie rośliny. Można użyć także samego torfu lub gotowego podłoża do storczyków. 

Nawożenie

Rośliny tej nie nawozi się. Dzbaneczniki nie są przystosowane do pobierania związków odżywczych z gleby. Zbyt duże stężenie azotu może spalić im korzenie.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dzbanecznik przesadzamy co roku wiosną do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1.
Dzbanecznik przesadzamy co roku wiosną do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK