| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Dzbanecznik (Nepenthes) – domowy drapieżca

Dzbanecznik (Nepenthes) – domowy drapieżca

Dzbanecznik (Nepenthes) to roślina mięsożerna, która żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Rośliny te mają wielkie i bardzo efektowne dzbanki. Większość dzbaneczników produkuje co najmniej dwa rodzaje dzbanków. Młode rośliny wytwarzają tzw. dzbanki dolne, starsze rośliny - tzw. dzbanki górne. Dzbanki dolne są bardziej pękate, ciemniej ubarwione i mają z przodu dwa wyraźne skrzydełka. Dzbanki górne są na ogół mniejsze i jaśniejsze, często bardziej smukłe i lejkowate, a ich skrzydełka są mocno zredukowane.

Rozmnażanie

Dzbaneczniki rozmnażają się przez sadzonki łodygowe, odkłady powietrzne i podział. Aby uzyskać sadzonki łodygowe, pod koniec zimy odcinamy od rośliny matecznej ponad 1 metrowej długości łodygę (która wytwarza już tzw. górne dzbanki) i tniemy na odcinki, z których każdy ma po 3–4 liście. Liście przycinamy w 1/3 długości.

Zobacz także: Storczyk cymbidium

Przez ok. 15 minut moczymy sadzonki w roztworze systemicznego środka grzybobójczego, a następnie wkładamy do ukorzeniacza. Tak przygotowaną roślinkę wsadzamy do doniczki. Przez kilka tygodni sadzonki trzymamy w bardzo wysokiej temperaturze 20–25 stopni C i dużej ilości rozproszonego światła. Po 4–6 tygodniach uzyskamy nowe egzemplarze. Nowa roślina uzyskana z sadzonki będzie dalej wytwarzać górne dzbanki, z pominięciem dzbanków dolnych.

Pielęgnacja

W hodowli i pielęgnacji ważne jest, abyśmy zapewnili roślinie stałe warunki. Dzbaneczniki źle znoszą zmiany rodzaju i ilości światła, dlatego nie powinno się ich przenosić z miejsca na miejsce. Po każdej zmianie zwykle muszą się aklimatyzować, co może skutkować zahamowaniem wzrostu lub utratą dzbanków.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dzbanecznik przesadzamy co roku wiosną do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1.
Dzbanecznik przesadzamy co roku wiosną do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK