| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Jak pielęgnować i rozmnażać aloes (Aloe)?

Jak pielęgnować i rozmnażać aloes (Aloe)?

Aloes (Aloe) jest sukulentem liściastym. Ma grube, mięsiste liście i pnie. Wyglądem przypomina agawę i ma drzewkowaty lub krzewiasty pokrój. Aloes pochodzi głównie z Madagaskaru, Afryki lub Bliskiego Wschodu.

Stanowisko

Roślin ta lubi jasne, słoneczne i przewiewne miejsca. W zimie wymaga stanowiska chłodniejszego od 6 do 10 stopni C. Aloes znakomicie czuje się na parapecie okiennym w jasnym słońcu.

Podlewanie

Aloes należy podlewać regularnie i z umiarem. Między kolejnym podlewaniem dobrze jest przesuszyć ziemię. Sukulenty nie tolerują zbyt mokrego podłoża. W celu usprawnienia spływania wody na dno doniczki ziemię można pokryć warstwą żwiru. 

Od września roślina wchodzi w okres spoczynku. W tym czasie ograniczamy podlewanie, aż ziemia całkowicie wyschnie. Ponownie zaczynamy podlewać dopiero w kwietniu lub w maju.

Nawożenie

Raz w miesiącu powinniśmy zadbać o to, żeby aloes został zasilony płynnym nawozem.

Zobacz także: Ardizja ( Ardisia crenata)

Przesadzanie

Co roku powinniśmy przesadzać aloes do większej doniczki, najlepiej z ziemią piaszczystą na bazie torfu. 

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Rozmnażanie

Aloes możemy rozmnażać z nasion lub przez tak zwane odnóżki. Rozmnażanie z nasion polega na wysiewie ich od lutego do kwietnia do piaszczystej ziemi, dobrze przewodzącej wodę. Skrzynki z siewkami ustawiamy w półcieniu, w temperaturze 21 stopni C. Podłoże powinno być cały czas wilgotne. Rozmnażanie przez odnóżki polega na oddzieleniu ich od rośliny matecznej podczas przesadzania roślin. Tak powstałe nowe egzemplarze wsadzamy do doniczki z ziemią wymieszaną żwirem. 

Pielęgnacja

Aby roślina zakwitła zimą, powinniśmy na 4–5 tygodni przetrzymać ją w temperaturze ok. 10 stopni C. Gdy młode rośliny po rozmnożeniu ukorzenią się, pielęgnujemy je tak samo, jak starsze.

Zobacz także: Afelandra (Aphelandra squarrosa)

Kiedy przy wilgotnym podłożu temperatura otoczenia spadnie poniżej 10 stopni C, korzenie aloesów zaczynają gnić. W takim przypadku należy przenieść rośliny do ciepłego, suchego i jasnego miejsca.

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aloes możemy rozmnażać z nasion lub przez tak zwane odnóżki.
Aloes możemy rozmnażać z nasion lub przez tak zwane odnóżki.

Wersja PREMIUM Kodeks Pracy 2016169.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »