| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Konwalia (Convallaria)

Konwalia to polski gatunek, choć dziko rośnie też w Azji i w Ameryce Północnej. Konwalia jest objęta ochroną, a hodowana w domu, zakwita na przełomie zimy i wiosny. Liście Konwalii są podłużne, eliptyczne i ciemnozielone. Konwalia rozrasta się poprzez podziemne kłącza. Jest dość odporna na szkodniki i choroby. Konwalia nie nadaje się do wieloletniego hodowania w doniczce.

Stanowisko

Konwalia lub jasne i półcieniste stanowisko. W okresie spoczynku należy przenieść konwalię do pomieszczenia o temperaturze ok. 20˚C.

Podlewanie

Ziemia z której znajduje się Konwalia powinna być stale wilgotna.

Przesadzanie

Po zakończeniu kwitnienia roślinę należy wystawić na zewnątrz. Konwalia wymaga żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej gleby. Lekko kwaśnej – dla odmiany dziko rosnącej, czyli konwalii majowej (Convallaria majalis) i lekko zasadowej dla odmian ogrodowych, bardziej ozdobnych.

Zobacz także: Fiołek Afrykański (Sainpaulia)

Nawożenie

Wapnowanie gleby z której rośnie Konwalia sprzyja jej kwitnieniu. Konwalię można nawozić zgranulowanym obornikiem lub kompostem, podsypując ją opadłymi liśćmi.

Rozmnażanie

Konwalię rozmnażamy przez podział jesienią, lub wczesną wiosną. Do rozmnażania należy wybierać pędy o grubszych i tępo zakończonych końcach – kształt ten oznacza, że roślina zawiązała już pąki kwiatowe. Pędy sadzimy płytko, do szerszej donicy i pozostawiamy na zewnątrz zabezpieczając przed mrozem agrowłókniną lub ściółką z liści i kory. W styczniu roślinę przenosimy do domu i zaczynamy oszczędnie podlewać. Kwitnienie powinno nastąpić po ok. 2–4 tygodniach.

Zobacz także: Begonia królewska (Begonia rex)

Pielęgnacja

Konwalia nie wymaga zraszania a kwitnienie można osiągnąć o każdej porze roku. Wywołuje je podniesienie temperatury do 20˚C po uprzednim okresie spoczynku. Po takim zabiegu rośliny powinny zakwitnąć w ciągu 2–4 tygodni.

Chociaż konwalia wykorzystywana jest do wyrobu leków to sama roślina jest silnie trująca i powinna rosnąć na stanowisku niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Woda, w której stoją kwiaty konwalii również także staje się trująca.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Konwalia nie wymaga zraszania a kwitnienie można osiągnąć o każdej porze roku.
Konwalia nie wymaga zraszania a kwitnienie można osiągnąć o każdej porze roku.


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK