| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Azalia – wspaniały kwiat na Dzień Kobiet

Azalia – wspaniały kwiat na Dzień Kobiet


Azalia doniczkowa, inaczej rododendron (Rododendron), należy do różaneczników. Zwykle kwitnie na wiosnę. Kwiaciarnie oferują piękne okazy o kwiatach pomarańczowych, różowych, białych i czerwonych. Bywają też odmiany o wielobarwnych kwiatach. Roślina ta osiąga do 40 cm wysokości. Większość gatunków jest zimozielona. Po przekwitnięciu można ją przesadzić do ogrodu i tam pozostawić.

Stanowisko

Roślina ta nie lubi pełnego słońca, dlatego należy ją ustawić w miejscu lekko oświetlonym, ale cienistym i chłodnym. 

Podlewanie

Azalia lubi podłoże kwaśne, z domieszką torfu. W okresie wiosennym warto ją codziennie i regularnie podlewać, tak aby ziemia w doniczce była mokra. Najlepiej stosować wodę deszczową lub przegotowaną.

Przesadzanie

Kiedy skończy się proces kwitnienia roślinę należy przyciąć i przesadzić do innej doniczki.
W kwietniu skracamy najdłuższe pędy o 2–3 cm, zachowując kształt korony. Jeżeli co roku będziemy również usuwać najniżej położone gałązki, to po kilku latach otrzymamy formę pienną, podobną do bonsaja. W okresie intensywnego wzrostu często uszczykujemy wierzchołki pędów, co przyczynia się do bujniejszego rozkrzewienia rośliny, a tym samym – obfitszego kwitnienia.

Zazwyczaj azalia przekwita w połowie wiosny. Przekwitnięte kwiatostany usuwamy, a pędy przycinamy, tak aby roślina zachowała swoją formę. Nie należy ucinać wszystkich młodych pędów, ponieważ w przyszłym roku pojawią się na nich kwiaty.

Zobacz także: Epifilum (Epiphyllum)

Nawożenie

Od końca kwietnia do sierpnia, co 3 tygodnie azalię zasilamy roztworem nawozów mineralnych. Początkowo stosujemy nawozy zawierające dużo azotu, który pobudza pędy do wzrostu, a od początku lipca – mieszanki o większej zawartości fosforu i potasu. Oba te składniki korzystnie wpływają na przyszłe kwitnienie. Doskonałe efekty daje nawożenie azalii na przemian nawozami mineralnymi i organicznymi. 

Zobacz także: Sadzenie w wiklinowym koszu

Rozmnażanie

Od lipca do października można oddzielić od pnia kilka pędów. Należy to zrobić w taki sposób, aby na sadzonce w miejscu przecięcia pozostał kawałek kory. Sadzonkę umieszczamy w podłożu sporządzonym z jednej części torfu i trzech części piasku. Najlepiej sadzonkę umieszczamy w doniczce przykrytej woreczkiem foliowym. Zapewniamy im umiarkowaną wilgotność i stałą temperaturę od 10 do 13C. Po sześciu tygodniach sadzonki ukorzeniają się. 

Jeżeli azalia zrzuca pąki kwiatowe i nierozwinięte kwiaty, oznacza to, że roślina stoi w przeciągu lub została przelana. W taki przypadku przenosimy roślinę w lepsze miejsce i podlewamy z umiarem.

Zobacz także: Oplątwa (Tillandsia) – egzotyczna roślina w domu

Pielęgnacja

W zimie azalie lubią niską temperaturę od 15 do 17 stopni C. W związku z tym roślina ta powinna stać z dala od kaloryferów i innych źródeł ciepła. O tej porze roku należy utrzymywać lekką wilgotność podłoża i trzymać roślinę w jasnym miejscu. W okresie kwitnienia co dwa tygodnie zasilamy azalię płynnym nawozem.

Zwiotczałe lub wysuszone brązowe liście i pączki są oznaką zbyt wysokiej temperatury i niedoboru wody. Doniczkę z azalią należy wstawić do wiaderka napełnionego wodą i pozostawić w nim na około 20 minut, aż ziemia wchłonie dostateczna ilość wilgoci. Liście należy obficie spryskać wodą. Na końcu doniczkę odsączamy z nadmiaru wody i zostawiamy w chłodnym miejscu.

Zobacz także: Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »