| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Pisonia biała (Pisonia alba)

Pisonia biała (Pisonia alba)

W naturalnych warunkach pisonia jest krzewem lub małym drzewem, dorastając do 6 metrów wysokości. W warunkach domowych jej wzrost nie przekracza 1 metra. Rośliny te nie mają naturalnej właściwości do rozkrzewiania się, zatem nie przycinane tworzą jeden lub dwa pędy. Główną ozdobą pisonii są liście – ułożone naprzeciwlegle tworzą na wierzchołku gęstą rozetę, z której wyrastają kwiatostany.

Stanowisko

Najlepszym miejscem dla pisonii jest miejsce jasne, o rozproszonym świetle. Optymalna temperatura, zarówno latem, jak i zimą powinna wynosić od 18 do 22 stopni.

Podlewanie

Pisonie podlewamy normalnie chłodną, odstaną wodą. Natomiast musimy pamiętać o utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza. Możemy to osiągnąć przez częste zraszanie roślin chłodną wodą oraz poprzez ustawienie doniczki w naczyniu ze żwirem, gdzie ciągle zalega woda.

Zobacz także: Owocujące rośliny

Przesadzanie

Najlepszym okresem na przesadzanie pisonii jest marzec. Młodsze okazy przesadzamy co roku, natomiast starsze co 2 – 3 lata. Na samo dno doniczki powinniśmy położyć drenaż oraz trochę pokruszonego węgla drzewnego. Zapobiegnie to gniciu korzeni w razie przelania.

Nawożenie

Nawozimy roślinę latem, w regularnych odstępach czasu (najlepiej co 10 dni) nawozem płynnym.

Ochrona roślin

Pisonie najczęściej atakowane są przez przędziorki, zwłaszcza, gdy trzymamy je w suchych pomieszczeniach. Aby zwalczyć szkodnika należy opryskiwać spodnią stronę liści wodą.

Rozmnażanie

Rośliny te rozmnaża się z sadzonek jednopąkowych.

Specyfika

Nadmiar wody w doniczce, zalegająca woda w podstawce oraz za niska temperatura sprawić mogą, że liście pisonii stają się brunatne i brzydkie.

Zobacz także : Właściwe przesadzanie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »