| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama

Papirus (Cibora zmienna)

Głównym walorem papirusów są ich liście tworzące ciekawy krój – nie bez powodu papirusy zyskały nazwę „roślin parasoli”. Liście zebrane w kępy, zwieńczone smukłą łodygą przypominają otwarty parasol. Roślina pochodzi z Madagaskaru, ale bardzo dobrze czuje się w warunkach domowych. Świadczy o tym fakt, że podobnie jak w swej ojczyźnie, tak i w mieszkaniu osiąga wysokość do jednego metra!

Stanowisko

Jasne, dobrze oświetlone miejsce bez ingerencji promieni słonecznych jest najlepsze dla papirusów.
Latem optymalną temperaturą dla tej rośliny są temperatury w granicach 20 stopni. Dobrze znoszą wysokie temperatury nawet zimą, lecz w okresie od października do lutego, czyli w okresie spoczynku temperatura powinna być niższa – 10 – 15 stopni. W tym okresie rezygnujemy też z pozostawiania wody na podstawce.

Podlewanie

Roślina wymaga częstego podlewania chłodną wodą. Ponadto doniczka powinna stać stale w podstawce lub innym naczyniu wypełnionym wodą. Możemy także zraszać papirusy chłodną wodą.

Przesadzanie

Rośliny te rosną bardzo szybko – w razie potrzeby można je przesadzać do większych doniczek nawet dwa razy w roku. Najlepszą glebą do rozwoju papirusów jest gleba kompostowa lub specjalna mieszanina gliny, ziemi liściowej i piasku.

Zobacz także :  Setkrezja purpurowa

Nawożenie

Papirusy powinny być regularnie zasilane – najlepiej roztworem flory hydroponicznej.

Rozmnażanie

Rozmnażanie papirusów jest dość łatwe. W warunkach uprawy domowej rozmnaża się poprzez rozsadzanie z sadzonek pędowych. Wybieramy młode pędy i ucinamy je 5 cm poniżej parasola liści. Dodatkowo należy pamiętać, by skrócić liście o połowę (zmniejszy to powierzchnię parowania). Miejsce cięcia zabezpieczamy węglem drzewnym, a następnie sadzonkę umieszczamy w piasku i przykrywamy folią.

Specyfika

Roślina ma bagienne nawyki. Woda, która zalega, powinna sięgać do bryły korzeniowej, ale pamiętajmy, by szyjka korzeniowa i łodygi pozostały suche.

Zobacz także : Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »