| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Nolina (Nolina recurvata)

Nolina (Nolina recurvata)

Nolina, wyglądem przypominająca małą palmę, nadaje się idealnie do hodowania w warunkach domowych. Jej wymagania odnośnie temperatury i częstości podlewania uczyniły ją jedną z najchętniej uprawianych roślin. Nolina jest sukulentem gromadzącym wodę w zgrubieniu łodygi, dzięki czemu można wyjechać nawet na dwa tygodnie pozostawiając ją samą sobie. Zimą natomiast dobrze znosi niskie temperatury (nawet bliskie 0 stopni), a przy częstym podlewaniu nie przeszkadza jej ogrzewanie centralne!

Stanowisko

Nolina powinna stać w słonecznym pokoju, umieszczona w świetle rozproszonym – czyli bez bezpośredniej ingerencji słońca. W lecie optymalną temperaturą dla niej jest temperatura 18 – 22 stopnie dniem i nieco niższa, 10 – 15 stopni, nocą. Zimą dobrze znosi niskie temperatury – w okolicach 4 stopni.

Podlewanie

Roślina nie wymaga częstego podlewania, a woda, jakiej używamy powinna być chłodna. W czasie zimowego odpoczynku w ogóle nie musimy jej podlewać, chyba, że nie możemy jej tego odpoczynku zapewnić. Wtedy ustawiamy nolinę w jak najjaśniejszym miejscu i podlewamy normalnie.

Zobacz także : Jakie rośliny wybrać na miejsca słonecze i cieniste w domu?

Przesadzanie

Noliny przesadza się w marcu, co 2 - 3 lata. Im roślina jest starsza, tym rzadziej ją przesadzamy. Pamiętajmy, że doniczki nie powinny być zbyt duże.

Nawożenie

Rośliny przesadzane nie powinny być nawożone przynajmniej przez rok. Pozostałe okazy zasila się 3 – 4 razy w ciągu roku. Najlepiej używać do nawożenia roztworu nawozu wieloskładnikowego.

Ochrona roślin

Noliny są bardzo odporne na choroby oraz szkodniki.

Rozmnażanie

Rośliny te najlepiej rozmnażać z nasion. Można także ukorzeniać sadzonki.

Specyfika

Noliny w odmianie hodowlanej są kwiatami, które nie kwitną. Może zdarzyć się, że zakwitnie, ale dopiero po 20 latach uprawy.

Zobacz także : Jak pielęgnować rośliny doniczkowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gyongyver Takats

Doktor nauk ekonomicznych SGH, redaktor naczelna Biuletynu głównego księgowego, kandydat na biegłego rewidenta z praktyką w biurze rachunkowym i firmie audytorskiej. Właścicielka biura rachunkowego. Specjalistka w tematyce międzynarodowej sprawozdawczości finansowej legitymująca się dyplomem wydanym przez ACCA. Autorka ponad 100 artykułów poradniczych z zakresu rachunkowości, trener i wykładowca.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK