| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP

Achimenes

Roślina ta występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, jako mała, niepozorna roślinka. W uprawie natomiast występują jej znacznie barwniejsze i większe mieszańce – achimenes hybrida. Główną ozdobą rośliny są kwiaty – kwitnące latem tak obficie, że zakrywają niemal całkowicie liście. Zabarwienie roślin może być przeróżne – od łososiowych kwiatów, poprzez różowe, czerwone i niebieskie, do fioletowych. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do października. Liście achimenesa również są ozdobne – maja jajowaty, zaostrzony na końcach kształt oraz pokryte są mnóstwem drobnych włosków w purpurowej tonacji.

Roślina nadaje się idealnie na stanowisko jasne, lecz bez bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Optymalna temperatura w lecie wynosi 18 - 20 stopni Celsjusza, natomiast w zimie – 16 - 18.

Achimenes hybrida powinna być podlewana równomiernie, wyłącznie wodą niechlorowaną (odstaną) i letnią. Po kwitnieniu należy ograniczyć podlewanie, aż do całkowitego zasuszenia rośliny – następnie obcinamy część nadziemną i odstawiamy doniczkę w suche, ciepłe miejsce na całą zimę (roślina zimuje w postaci kłączy). Na wiosnę doniczkę należy wystawić w widne miejsce i rozpocząć podlewanie – pobudzi ono achimenesa do wytwarzania nowych łodyg.

29.90 złNowość! 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT

Zobacz także: Ctenanthe (Ctenanthe)

Zabieg ten należy przeprowadzać co 2-3 tygodnie, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Achimenes hybrida jest na ogół odporna na szkodniki, lecz może zostać zaatakowane przez mączliki (białe muszki). Obecność tych szkodników objawia się poprzez deformację i odbarwienie liści, a także wpływa negatywnie na wzrost roślin. Do zwalczania mączlików najlepiej użyć preparatu Decis 2,5 EC lub Ambusz 25 EC o stężeniu 0,05%. Roślinie szkodzi także zbyt suche powietrze i nadmierne wahania temperatury.

Roślina rozmnaża się poprzez podział kłączy, z sadzonek pędowych oraz liściowych. Kłącza rozsadzamy po kilka kawałków w jednej doniczce na początku lutego. Sadzonki pędowe ścinamy z roślin, których kłącza były wysadzane na początku lutego (możemy je pobierać do połowy marca). Ukorzeniają się one po 14 - 18 dniach w torfie z piaskiem, a następnie powinniśmy je przesadzić do docelowych doniczek.

Odmiany wysokie należy podpierać w okresie kwitnienia. Użycie 0,2% roztworu Alaru-85 (skrapiamy nim roślinę) pobudza roślinę do kwitnienia oraz pozytywnie wpływa na wielkość kwiatów.

Zobacz także : Jaką doniczkę wybrać?

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS28
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem Infor.pl »