| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Cissus (Cissus)


Cissus pochodzi z roślin winoroślowatych. Rośnie dziko w południowej Azji i południowej Afryce. Pędy osiągają długość 200–600 cm, a roślina wszerz rozrasta się do 70–300 cm. Przyrasta około metra rocznie. Odmiany hodowane w domu mają najczęściej postać pnącą, wśród rosnących dziko są też wykształcające wysoką, sztywną łodygę. W polskich mieszkaniach najczęściej spotykany cissus rombolistny (Cissus rhombifolia). Wytwarza on zielone, niepozorne kwiaty. Jest to roślina dość łatwa w uprawie.

Stanowisko

Cieniste, odpowiednie będzie okno północne i wschodnie. Cissus nie przechodzi okresu spoczynku. Zimą możemy pozostawić roślinę na tym samym stanowisku bez zmiany temperatury i nasłonecznienia. Najkorzystniejsza jest temperatura między 12 a 24 stopniami Celsjusza. Cissus sprawdzi się w wiszących pojemnikach, a także jako roślina pnąca.

Podlewanie

Umiarkowane. Należy szczególnie uważać, aby nie przelać rośliny zimą. Im ma ciemniej i chłodniej, tym podlewamy ją oszczędniej.

Zobacz także: Chryzantema (Chrysantemum)

Przesadzanie

Młode okazy przesadzamy co rok, starsze co 2–3 lata. Przesadzamy również zaraz po zakupie nowej rośliny. W stosunku do największych z nich możemy ograniczyć się do wymiany wierzchniej warstwy podłoża. Gleba powinna być przepuszczalna o obojętnym odczynie. Do zwiększenia przepuszczalności można użyć piasku i gliny. Na dnie donicy powinniśmy umieścić dużą warstwę drenażu.

Nawożenie

Nawozimy podczas podlewania nawozem wieloskładnikowym raz na miesiąc.

Rozmnażanie

Przez zdrewniałe sadzonki od lutego do września. Wiosną przez sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniamy w mieszance ziemi i piasku lub w wodzie.

Zobacz także: Ceropegia (Ceropegia)

Pielęgnacja

Nie lubi zbyt dużej wilgotności powietrza. Uszczykiwanie pędów u nasady sprowokuje roślinę do rozkrzewienia. Cissus źle znosi przestawianie. Z powodu przelania liście mogą zacząć opadać. Jeśli przytrafi się nam taka sytuacja, powinniśmy wyjąć i osuszyć bryłę korzeniową, a następnie przyciąć pędy. W niedługim czasie powinny pojawić się nowe liście. Można je nabłyszczać.

Cissusy są odporne na zanieczyszczenia powietrza. Nie zaszkodzi im dym ani bliskość komputera czy telewizora.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Cissus (Cissus).
Cissus (Cissus).


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »