| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Asplenium (Asplenium)

Asplenium (Asplenium), zwany też zanokcicą, to paprotnik, którego cechą charakterystyczną są niepodzielone liście. Zwykle są błyszczące, jasnozielone, żebrowane z ciemnym nerwem pośrodku. Asplenium (Asplenium) naturalnie występuje w lasach tropikalnych Azji, Afryki i Australii jako roślina epifityczna – rosnąca w koronach drzew. Nie kwitnie. Osiąga wysokość 50–120 cm i rozłożystość 60–200 cm. Jest dość łatwa w uprawie.

Stanowisko

Jak wszystkie paprocie preferuje stanowisko zacienione lub oświetlone przefiltrowanym światłem. Asplenium odpowiada średnia ( 20 stopni C) lub wyższa temperatura przez cały rok. Roślina wymaga dość wysokiej wilgotności powietrza. Dobrze komponuje się z innymi roślinami o dekoracyjnych liściach. Nadaje się do ciemniejszych partii mieszkania, tam, gdzie inne rośliny mogłyby cierpieć na niedostatek światła.

Podlewanie

Podlewamy obficie 2–3 razy w tygodniu miękką, odstaną wodą. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Zimą ograniczamy podlewanie.

Zobacz także: Asparagus (Asparagus)

Przesadzanie

Asplenium należy przesadzać wiosną i tylko, jeśli korzenie zaczną przerastać (na ogół co 2–3 lata). Roślina nie lubi zbyt dużych doniczek i wolniej w nich rośnie. Najodpowiedniejsze będzie podłoże do paproci. Możemy je przygotować sami, przez wymieszanie torfu z ziemią liściową. Powinno mieć lekko kwaśny odczyn.

Nawożenie

Wymaga nawożenia w niedużym stężeniu. W okresie wzrostu raz w miesiącu, zimą – raz na dwa miesiące.

Rozmnażanie

Roślinę najprościej rozmnożyć poprzez podział starszych roślin, na przykład w czasie przesadzania. Wiosną można również wysiać zarodniki, które pojawiają się okresowo na spodzie liści. Jednak ta metoda uda się jedynie w warunkach cieplarnianych.

Zobacz także: Cantedeskia – elegancka królowa Afryki

Pielęgnacja

Asplenium wymaga wilgotności na poziomie około 60%, dlatego niezbędne jest częste zraszanie, zwłaszcza zimą. Raz w miesiącu należy przetrzeć liście wilgotną ściereczką bez użycia środków do nabłyszczania liści. Podłoże nie powinno być narażone na chłód, w miarę możliwości dobrze, aby było podgrzewane (tzw. „ciepłe nogi”).

Korzeń zanokcicy wykorzystywany jest do produkcji leków ziołowych.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK