| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Ciekawostki > Jak w naturze rozmnażają się storczyki?

Jak w naturze rozmnażają się storczyki?

Storczyki wytwarzają kwiaty tylko w sprzyjających warunkach. Kwiaty te wabią owady w bardzo wyrafinowany sposób – wytwarzają różne atrakcyjne dla owadów substancje takie jak nektar będący pokarmem, substancje o zapachach przyciągających owady, przybierają też kształty podobne do owadów, układ kolorów i kształt stanowią dla owadów swego rodzaju „kierunkowskaz”.

Wszystko to służy temu, aby doszło do zapylenia i powstania nasion. Owoc powstaje z silnie rozrośniętej zalążni i w nim dojrzewają nasiona – w zależności od gatunku trwa to od 3 do 20 miesięcy. Storczyki produkują ogromną ilość nasion. Jeden owoc może zawierać ich nawet 2-3 miliony. Nasionka są mikroskopijne i nie zawierają substancji zapasowych jak dzieje się to u nasion innych roślin.

Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Warunkiem dalszego rozwoju i wykiełkowania roślinki z nasiona jest zainfekowanie go przez pewien gatunek grzyba. Nazywamy to mikrocyzą czyli rodzajem współpracy, w wyniku której nasionko otrzymuje substancje odżywcze niezbędne do dalszego rozwoju. Nasionko zmienia postać i przekształca się w kulisty, zielony, plechowaty twór, tzw. protokorm. Z niego dopiero po pewnym czasie powstanie w pełni wykształcona roślina z własnymi korzeniami, pędem i liśćmi. Niektóre gatunki storczyków potrzebują bardzo dużo czasu od momentu wykiełkowania nasionka do pojawienia się pierwszego listka. Może trwać to nawet do 10 lat.

Zobacz także: Storczyki sympodialne i monopodialne – jak je rozróżnić?

Potem musi upłynąć jeszcze kilka lat potrzebnych do tego, aby roślina rozrosła się na tyle, by mogła zakwitnąć po raz pierwszy. 

Studio Florystyczne Green-Line

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK