| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Ciekawostki > Niebezpieczne kwiaty doniczkowe

Niebezpieczne kwiaty doniczkowe

Niebezpieczne kwiaty doniczkowe często nieświadomie wybieramy do naszych domów. Dlatego przed zakupem jakiejś rośliny warto zapoznać się z jej pochodzeniem, pielęgnacją i uprawą, po to abyśmy uniknęli trujących i niebezpiecznych rośliny w naszym domu.

Do najpopularniejszych trujących gatunków roślin doniczkowych należą:

- Wilczomlecz lśniący: inaczej nazywany jest koroną cierniową, jego liście są ostro zakończone. Kwiaty są koloru żółtego lub zielonkawego. Należy do roślin ozdobnych, ale jednocześnie niebezpieczny dla człowieka. Wilczomlecz wydziela biały, mleczny sok, z którym możemy mieć do czynienia w przypadku złamania pędu. Kontakt z sokiem wywołuje podrażnienia skóry.

Zobacz także: Storczyki sympodialne i monopodialne – jak je rozróżnić?

- Oleander pospolity: występuje w formie krzewu bądź drzewka, może osiągać nawet dwa metry. Jego liście są skórzaste i lancetowate. Występuje w jednolitym kolorze lub dwubarwnym, natomiast kwiaty można spotkać w kolorze różowym, białym i czerwonym. Jego soki są silnie trujące, zaburzają pracę serca.

- Kroton: jego liście są wielobarwne, kolorystycznie przypominają liście drzew w okresie jesiennym. Liście są szerokie lub wąskie, zdarzają się też spiralnie skręcone. Jest trujący, w przypadku spożycia należy spodziewać się nudności i biegunki.

- Difenbachia: jej liście są szerokie o eliptycznym kształcie nieco przypominające serce. Są one zielone, z jasnymi smugami. Difenbachia zawiera strychninę, należy szczególnie uważać, żeby nie dostała się krwi.

- Kaladium: jest rośliną ozdobą, jej liście łączą w sobie zieleń z czerwienią i różem. Jej soki wywołują podrażnienia układu trawiennego.

- Skzydłokwiat: jego liście są wąskie i lancetowate, kwiaty zaś przybierają podłużny kształt o intensywnym zapachu. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze, lecz jego soki podrażniają błony śluzowe.

Zobacz także: Rośliny w skrzynkach na parapetach, balkonie i tarasie

Jeśli decydujemy się na hodowlę niebezpiecznych kwiatów doniczkowych powinniśmy szczególnie uważać w czasie ich pielęgnacji. W czasie przesadzania i rozmnażania należy założyć rękawiczki. Natomiast jeśli w naszym domu są zwierzęta bądź małe dzieci naprawdę warto zastanowić się czy warto podejmować takie ryzyko.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »