| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Ukorzeniacze

Ukorzeniacze to substancje, które pomagają roślinie wypuścić korzenie – dzięki temu roślina lepiej umacnia się w ziemi. Ukorzeniacie to substancje w formie pudru lub tabletek do sporządzania roztworu, które zwierają auksyny i fungicydy. Auksyny pobudzają ukorzenianie. Fungicydy natomiast mają zabezpieczyć sadzonki przed gniciem i wpływają na zdrowotność roślin.

Sposoby ukorzeniania

Mamy kilka sposobów ukorzeniania np.:

Sadzonkowanie – metoda ta polega na pobraniu fragmentu z rośliny matecznej – sadzonki. Po umieszczeniu w podłożu regeneruje ona korzeń. Po pewnym czasie wytwarza ulistniony pęd i staje się samodzielną rośliną. Taką metodą możemy rozmnażać większość gatunków ozdobnych krzewów liściastych, ale też bylin i roślin doniczkowych.

Ukorzenianie korzonków – metoda ta jest znacznie szybsza i skraca czas pozyskiwania nowych roślin. Możliwe jest także wyrastanie bujnego systemu korzeniowego, co zapewnia prawidłowy i szybki wzrost części nadziemnej. Ponadto, ukorzeniacze chronią sadzonki przez gniciem powodowanym przez chorobotwórcze grzyby.

Zobacz także: Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?

Metoda ukorzeniania

Pobraną sadzonkę zanurzamy w proszku na głębokość taką, na jakiej spodziewamy się uzyskać korzenie i na jaką sadzonka zostanie zagłębiona w podłożu. Zanurzona końcówka powinna być równomiernie pokryta ukorzeniaczem. Nadmiar powinniśmy usunąć. Należy chronić liście lub inne części rośliny przed preparatem, ponieważ może dojść do uszkodzenia i obumarcia rośliny. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w podłożu przygotowując wcześniej otwór o odpowiedniej grubości. Bezpośrednie wciskanie sadzonki w podłoże spowoduje starcie preparatu.

Zobacz także: Jakie rośliny wybrać na miejsca słonecze i cieniste w domu?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ukorzeniacze.
Ukorzeniacze.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK