| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Ciekawostki > Co dolega mojej roślinie?

Co dolega mojej roślinie?

Zdarza się, że mimo troskliwej i starannej pielęgnacji roślina nie chce rosnąć. Wiotczeje, pokrywa się plamami i traci swój piękny wygląd, a my nie wiemy jak jej pomóc. Warto znać pewne zasady pielęgnacji roślin w danej sytuacji. Im szybciej zareagujemy i zadziałamy, tym łatwiej rozwiążemy dany problem.

1. Kiedy roślina nie kwitnie, a posiada dużo liści, może być to skutek zbyt intensywnego nawożenia danego gatunku. W tym przypadku powinniśmy nawozić tylko przez 6 tygodni, a w lecie nieco więcej.
2. Kiedy pączki kwiatowe usychają, problemem może być zbyt suche powietrze. Aby zapobiec temu powinniśmy podwyższyć wilgotność powietrza przez regularne spryskiwanie wodą danej rośliny.
3. Kiedy pączki i kwiaty opadają, to przyczyna gorącego i suche powietrza. Możemy temu zapobiec zraszając regularnie roślinę oraz ustawiając roślinę na warstwie wilgotnego żwiru.

Zobacz także: Jak rozmnaża się rośliny doniczkowe?

1. Kiedy liście żółkną – to objaw, tego że roślina stoi w pomieszczeniu gdzie są częste przeciągi. Warto taką roślinę przenieść do miejsca osłoniętego.

1. Kiedy roślina posiada brązowe plamy na liściach i pajączki na węzłach liściowych – to najprawdopodobniej została zaatakowana przez szkodnika tzw. przędziorka. Można go zwalczać poprzez zraszanie roślinę wodą lub opryskiwać odpowiednimi insektycydami.
2. Kiedy liście przebarwiają się na kremowo i rosną bardzo powoli – to skutek braku nawozu i składników pokarmowych w podłożu. Aby zapobiec temu najlepiej stosować pałeczki z nawozem, które są dostępne w każdej kwiaciarni.
3. Kiedy liście zwijają się i są poplamione – z pewnością to skutek tego, że roślina stoi w miejscu gdzie jest intensywne słońce. Najlepiej przenieść ją w miejsce zacienione.
4. Kiedy roślina jest zdrowa, ale liście przebarwiają się na żółto – to objaw twardej wody jaką mamy w mieszkaniu. Warto wtedy podlewać rośliny tak zwaną „deszczówką”.
5. Kiedy roślina ma uschnięte brzegi liściowe i brązowe plamy to przyczyna zbyt intensywnego podlewania. Aby zapobiec temu problemowi powinniśmy przerwać podlewanie, podsuszyć ziemię, aby była lekko mokra i podlewać z umiarem.

Zobacz także: Jak uprawia się paprocie?

1. Kiedy młode liście żółkną i opadają – to roślina ma za dużo wody w podłożu i w tym momencie trzeba ograniczyć jej podlewanie.
2. Kiedy roślina ma pomarszczone dolne liście, brzegi częściowo uschnięte i szybko więdnące kwiaty – to przyczyna tego, że roślina dostaje nieodpowiednią ilość wody. W takim przypadku należy ją regularnie podlewać.
3. Kiedy roślina ma brązowe liście, nietrwałe kwiaty i wydłużone pędy – to objaw za wysokiej temperatury otoczenia. Aby zwalczyć te oznaki powinniśmy ustawić doniczkę w chłodniejszym miejscu i regularnie zraszać

1. Kiedy roślina ma mniejsze liście, niż zwykle i jest podatna na choroby i szkodniki – to ma za mało składników pokarmowych i należy ją regularnie nawozić i przesadzić do świeżego podłoża
2. Kiedy pojawiają się w kątach liści kulki waty – to roślina została zaatakowana przez wełnowce, które powinniśmy zwalczać insektycydem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK