| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Ciekawostki > Co wygląd rośliny mówi nam o niej samej?

Co wygląd rośliny mówi nam o niej samej?

Cechy zewnętrzne rośliny doniczkowej niosą ze sobą wiele odpowiedzi. Nie tylko mówią nam, gdzie powinniśmy ją ustawić, ale także, w jaki sposób należy ją pielęgnować.

Pierwsza zasada – poznaj roślinę

Każda osoba, która poważnie podchodzi do sprawy hodowli roślin doniczkowych, wie, że pierwszym i najważniejszym zarazem krokiem – jest zdobycie odpowiednich informacji na temat danej rośliny. Bez tej wiedzy bowiem nie jesteśmy w stanie prawidłowo zadbać o jej rozwój. Każda roślina jest szczególna i wyjątkowa na swój sposób, nie możemy potraktować ich wszystkich jednakowo. Niektórych naturalnych środowiskiem są stepy, a innych lasy tropikalne – wiąże się to bezpośrednio z ich wymaganiami odnoszącymi się do podlewania czy też gleby.

Zobacz także: Czy wiesz jak przycina się rośliny doniczkowe?

Druga zasada – zobacz, jakie ma liście

Już po samych cechach zewnętrznych powinniśmy umieć ocenić, skąd dana roślina się wywodzi. Wygląd liści oraz pędów, czy też kwiatów bardzo dużo już mówi nam o niej samej.

Zobaczmy, czego możemy się dowiedzieć na podstawie obserwacji samych liści rośliny doniczkowej:

• liście gładkie i kruche – rośliny te pochodzą ze środowiska, gdzie jest bardzo silna transpiracja (tj. parowanie wody); kwiat taki będzie wymagał od nas częstego podlewania, a może nawet zraszania od czasu do czasu; stawiamy je w miejscach ocienionych;

• liście pokryte włoskami albo silnie zredukowane – przykładem takiej rośliny jest kaktus (w jego przypadku liście zostały silnie zredukowane; funkcję fotosyntezy przejęła łodyga; ciało kaktusa pokryte jest kolcami); cechą charakterystyczną tego typu roślin jest tzw. tkanka wodna, która pozwala im na gromadzenie wewnątrz dużych ilości wody, co w naturalnym środowisku pozwala im przetrwać okresy największej suszy; tego typu rośliny najczęściej występują w bardzo suchych środowiskach, które często cierpią na deficyt wody, więc stąd wykształciły one odpowiednie cechy, które chronią je przed obumarciem, m.in. tkanka wodna oraz silna redukcja liści (ograniczona transpiracja = ochrona przed nadmierną utratą wody); rośliny tego typu podlewać należy bardzo rozważnie, np. kaktusy podlewa się tak naprawdę tylko w okresie od marca do października (w okresie jesienno-zimowym podlewanie ograniczamy do minimum);

Zobacz także: Co to są rośliny palmowate?

• liście skórzaste i wiecznie zielone – przykładem takiej rośliny może być dracena albo figowiec; rośliny te są przyzwyczajone do trudnych warunków, są przystosowane do cienia oraz braku wystarczającej ilości wody; mając tę wiedzę, spokojnie możemy zabrać się do ich hodowli; o czym powinniśmy pamiętać – ustawiajmy takie rośliny raczej w miejscach, które nie są bezpośrednio nasłonecznione; podlewajmy je z umiarem (zbyt duża ilość wody zaszkodzi im tylko);

• liście dwubarwne – wszelkie kropki i paski występujące na liściach są wynikiem niedoboru chloroplastu; rośliny tego typu prezentują się bardzo ładnie na oknie parapetu, ale nie powinniśmy zapominać, że są one niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany warunków; najlepiej hodować je w miejscu nasłonecznionym, nie ustawiać w przeciągach ani nie narażać na nagłe zmiany temperatury.

Widać już, że wygląd każdej rośliny nie powinien nas zachęcać tylko i wyłącznie do podziwiania jej, ale także i bliższego poznania. Liście kwiatów doniczkowych mówią nam dużo o pochodzeniu danej rośliny, a tym samym wskazują nam kierunek hodowli. Warto więc czasami przemóc się i pozwolić poprowadzić naturze, a na boku pozostawić własne estetyczne zachcianki.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK