| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Pelargonie

Marzy Ci się ogród pełen pelargonii? Zobacz, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

Wybieramy silne okazy, z jednym lub dwoma otwartymi pączkami kwiatowymi, abyśmy mogli zobaczyć i wybrać kolor. Pozostałe kwiaty powinny być w pąkach. Gwarantuje to dłuższe kwitnienie i lepszą aklimatyzację w nowym miejscu.

Możemy wysiać także pelargonie ogrodowe z nasion. Wysiewamy nasiona pod koniec lutego do pojemników z podłożem na bazie torfu. Zostawiamy je w rozsadniku albo w wietrzonej szafce aż wzejdą. Po wzejściu pędów przenosimy tacę do dobrze oświetlonego miejsca, gdzie temperatura nie spada poniżej 13 stopni C. Po pojawieniu się pierwszych liści rozsadzamy siewki do doniczek o średnicy 8cm. Jak już rośliny się rozwiną obrywamy czubki młodych pędów, zwiększając ich krzewiastość.

Dojrzałe pelargonie wymagają doniczek o średnicy nie większej niż 13cm. W większych doniczkach rośliny produkują więcej liści kosztem kwiatów. Jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu hodujmy nasze pelargonie w doniczkach średnicy 13cm.

Rośliny są bardzo podatne na uszkodzenia z powodu mrozu. Nie wystawiamy ich na dwór dopóki nie jesteśmy pewni, że mróz lub przymrozki minęły.

Pelargonie pochodzą z południa Afryki, nie lubią nadmiernego podlewania. Podlewamy tylko wtedy, gdy powierzchnia kompostu jest sucha. Aby zwiększyć produkcję kwiatów dodajemy do wody trochę nawozu dla pomidorów, stosujemy się do instrukcji na opakowaniu.

Jak tylko kwiaty przekwitną, usuwamy je. Obrywamy łodygi kwiatowe delikatnie ciągnąc je w dół. Taki zabieg stosowany regularnie zachęca roślinę do dalszego kwitnienia, poprawia też jej wygląd. Usuwanie zwiędłych kwiatów powoduje wzmożone kwitnienie zamiast produkcji nasion.

Zobacz też : Poczuj szczęście dzięki kwiatom

Najlepsze odmiany do skrzynek okiennych i wiszących koszyków to mieszańce z pierwszego pokolenia odmian kaskadowych – Breakaway Red i Breakway Salomon. Produkują kwiaty przez całe lato.

Jeżeli mamy pelargonie w pełnym rozkwicie – należy ściąć kwiaty przed dwutygodniowym wyjazdem na wakacje. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej usuwamy też pąki kwiatowe. Po naszym powrocie ośliny będą wyglądały lepiej niż zawsze.

Zabieramy koniecznie pelargonie z dworu przed pierwszymi mrozami. Zostawiamy je w chłodnym, wolnym od mrozu miejscu. Pozwalamy obumrzeć liściom w naturalny sposób, nie podlewamy roślin. Po zwiędnięciu liści , usuwamy je, korzenie obkładamy lekko wilgotnym torfem i obwiązujemy. Każda roślinę wkładamy do worka foliowego i wieszamy korzeniami do góry. Wiosną sadzimy rośliny do doniczek i dobrze podlewamy. Można też obciąć parę młodych pędów i je zasadzić. Nie potrzeba proszków ukorzeniających , wystarczą hormony zawarte w roślinie.

Stawiamy doniczki w wolnym od mrozu miejscu, przycinamy rośliny w połowie długości. Podlewamy bardzo niewiele, tylko tyle aby torf nie wysechł. Gdy tylko liście staną się brązowe, usuwamy je. Wiosną zwiększamy podlewanie, gdy tylko pojawią się nowe pędy. 

Zobacz też : Choroby niepasożytnicze kwiatów

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pelargonie Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk
Pelargonie Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK