| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Kuchnia i jadalnia > Sprzęt RTV i AGD > Prawidłowe rozmieszczenie sprzętu AGD w kuchni, czyli trójkąt roboczy

Prawidłowe rozmieszczenie sprzętu AGD w kuchni, czyli trójkąt roboczy

Wybierając rozmieszczenie sprzętów AGD powinniśmy kierować się zasadą trójkąta roboczego – wierzchołki to główne sprzęty: lodówka, zlewozmywak, kuchenka z piekarnikiem. Zmywarka nie należy do tej grupy, ale równie często pojawia się w naszych kuchniach, powinna zająć miejsce obok zlewozmywaka. Na co zwrócić uwagę?

Trójkąt roboczy

Trójkąt roboczy, wyznaczany jest przez najważniejsze sprzęty w kuchni, właściwie ich rozmieszczenie zwiększa wydajność pracy. Trójkąt roboczy tworzy strefy w kuchni. Optymalna odległość lodówki od zlewozmywaka to 120–210 cm – i jest to pierwszy wierzchołek trójkąta. Od zlewozmywaka do kuchenki z piekarnikiem powinno być 120–210 cm, a w małych kuchniach dystans ten zmniejszamy do 90 cm – drugi wierzchołek trójkąta. I odległość lodówki od kuchenki z piekarnikiem to od 120 cm do 270 cm – trzeci wierzchołek. Takie rozmieszczenie przyspiesza pracę – przygotowując posiłek najpierw bierzemy produkty z lodówki, następnie je myjemy w zlewozmywaku, a potem poddajemy obróbce cieplnej na kuchence lub w piekarniku.

Zobacz także: Jak przechowywać żywność w lodówce?

Zmywarka i zlewozmywak

Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie obok siebie zmywarki i zlewozmywaka, dzięki temu możemy połączyć doprowadzenie wody i odpływu. Takie ustawienie wpływa również na przyspieszenie pracy w kuchni, a także na zwiększenie wygody. Zdarza się, że naczynia przed włożeniem do zmywarki należy opłukać, dzięki zlewozmywakowi znajdującemu się obok niej nie musimy przemieszczać się na drugi koniec kuchni z talerzami ociekającymi resztkami jedzenia.

Zobacz także: Kuchenka gazowa czy elektryczna?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »