| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Kuchnia i jadalnia > Projekt kuchni i jadalni > Jak zaplanować domowy system sortowania śmieci?

Jak zaplanować domowy system sortowania śmieci?

Sortując śmieci dbamy o środowisko, ale też o domowy budżet. Od lipca 2013 roku sortowanie śmieci będzie obowiązkowe, a za selekcję odpadów zapłacimy mniej. W związku z tym warto zaplanować domowy system sortowania śmieci. Wbrew pozorom można go zastosować również w małych mieszkaniach. Przeczytaj, jak się za to zabrać.

Podczas segregowania należy pamiętać o oddzieleniu od siebie elementów wykonanych z różnych materiałów i o zgniataniu plastikowych butelek. Nie możemy też zapominać o wydzieleniu miejsca na odpady niebezpieczne (np. baterie lub przeterminowane leki), które powinniśmy oddawać do specjalnych punktów zbiórki selektywnej.

System sortowania w pomieszczeniu gospodarczym. Fot. IKEA Kraków

– W IKEA Kraków znajduje się specjalna stacja segregacji, do której można wrzucić zużyte baterie, świetlówki i drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny. Każdy może też przywieźć z domu posegregowane odpady i zostawić je w koszach „dzwonach” na parkingu przed sklepem. Znajduje się tam również pojemnik PCK na odzież. W przypadku zakupienia w naszym sklepie telewizora lub sprzętu AGD typu lodówka, zmywarka czy piekarnik, przyjmiemy stary sprzęt na zasadzie "1 za 1”, czyli np. lodówka za lodówkę – mówi Agata Czachórska koordynująca działania proekologiczne w IKEA Kraków.

Jak segregować śmieci?

Planując domowy system sortowania śmieci warto zapoznać się z informacjami na temat sposobu zarządzania odpadami, jaki obowiązuje w naszej gminie lub osiedlu. Dzięki temu dowiemy się, na ile frakcji powinniśmy sortować odpady oraz które śmieci mają trafiać do poszczególnych pojemników. Zgodnie z normami obowiązującymi w Krakowie w domach jednorodzinnych wszystkie odpady do selektywnej zbiórki należy wrzucić do żółtego worka, a odpady mieszane do niebieskiego kosza na śmieci. W zabudowie wielorodzinnej zostaną natomiast ustawione specjalne pojemniki: żółty – na papier, metal, tworzywa sztuczne i opakowania po sokach, mleku, itp., zielony – przeznaczony na szkło oraz pojemnik niebieski – na odpady zmieszane.

Źródło: IKEA Kraków

Zobacz także: Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi – co się zmieni w Warszawie?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK