| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Kuchnia i jadalnia > Dodatki i gadżety > Miedź Przeciwdrobnoustrojowa w marketowych wózkach

Miedź Przeciwdrobnoustrojowa w marketowych wózkach

Uchwyty wózków sklepowych to siedlisko bakterii i innych drobnoustrojów. Jak pokazują badania, znajdują się tam bakterie typu fekalnego, w tym najczęściej E.coli. Jeden z brazylijskich supermarketów w trosce o zdrowie klientów wyposażył wózki w uchwyty z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej.

Najbrudniejsze rzeczy świata

Uchwyty marketowych wózków, to coś, z czym każdy z nas styka się na co dzień. Nie zastanawiamy się zazwyczaj, czy ta powierzchnia jest czysta, czy nie, a pewnie na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy umyją poręcz (np. żelem antybakteryjnym) nim chwycą za wózek. Taki stan rzeczy sprzyja szerzeniu się bakterii i wirusów, które co jakiś czas powodują gwałtowny wzrost liczby zachorowań. W prasie można znaleźć zestawienia najbrudniejszych urządzeń lub przedmiotów na świecie. Uchwyty wózków sklepowych prawie zawsze plasują się w pierwszej dziesiątce.

Zobacz także:  Instalacje z miedzi w systemach fotowoltaicznych

Grypa i bakterie E. coli

Jak pokazują amerykańskie badania opublikowane w 2012 roku w czasopiśmie Food Protection Trends (Bacterial Contamination of Shopping Carts and Approaches to Control), 72 proc. zbadanych poręczy wózkowych zawierała bakterie typu fekalnego, z czego na połowie z nich stwierdzono obecność bakterii typu E. coli (Escherichia coli, pałeczka okrężnicy). Wnioski z badań wskazują na konieczność regularnej dezynfekcji wózków, ale niewiele marketów się na to decyduje. Poprzez dotknięcie skażonych uchwytów, czy innych poręczy możemy zarazić się również wirusem grypy, który przenosi się nie tylko drogą kropelkową, lecz także przez dotyk. Jak donosi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, w okresie od 3 do 15 marca tego roku, grypa dotknęła w Polsce ogółem ponad 170 000 osób (zachorowania i podejrzenia zachorowań). Średnia dzienna zapadalność wynosiła 55,3 na 100 tys. ludności (http://www.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/2015/G_15_03B.pdf).

Miedź Cu+

Na rozwiązanie problemu zanieczyszczonych uchwytów wpadli Brazylijczycy. W markecie Veranda Frutas, w Sao Paulo, gdzie zaopatruje się dziennie ponad 5 000 osób, zainstalowano uchwyty z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej (Cu+). – Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa co oznacza, że zabija bakterie 24 godziny na dobę, także w okresach pomiędzy regularnym czyszczeniem i dezynfekcją. Tę zaletę posiadają także stopy miedzi, w tym mosiądze i brązy – mówi Michał Ramczykowski z Polskiego Centrum Promocji Miedzi. Zastosowana miedź Cu+ nie zastąpi regularnej dezynfekcji wózków, ale pomoże znacznie ograniczyć namnażanie się bakterii i wirusów. – Naszym celem jest ochrona zdrowia klientów, a możemy ten cel osiągnąć poprzez obniżenie liczby bakterii i wirusów na często dotykanych powierzchniach – mówi Mauricio Chairvolotti, kierownik marketu.  

Warto dodać, że na świecie Miedź Przeciwdrobnoustrojową stosuje się w szpitalach, domach spokojnej starości, w komunikacji miejskiej, na lotniskach, czy w ośrodkach sportowych. W Polsce pilotażową instalację powierzchni dotykowych z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej wykonano na Oddziale Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Od tego czasu pojawiło się ponad 20 nowych instalacji w szpitalach w całej Polsce.

Zobacz także:  Ciekawostki na temat miedzi - czy wiesz, że...

Źródło: www.cuplus.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK