| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Kuchnia i jadalnia > Dodatki i gadżety > Tajine (Tagine) – garnek z kominem

Tajine (Tagine) – garnek z kominem

Tajine lub Tagine (arabski : طاجين) to tradycyjny, stożkowaty, gliniany garnek do gotowania wykorzystywany w tradycyjnej kuchni berberów z Afryki Północnej. Tajine to naczynie, które coraz częściej pojawia się także w polskiej kuchni. Nazwa Tajine poza garnkiem oznacza także rodzaj dania, które jest przygotowywane w tego rodzaju garnku.

Czym jest Tajine?

Tajine to tradycyjny, ceramiczny garnek wytwarzany wyłącznie z ciężkiej gliny. Tajine składa się z dwóch części: podstawy, która jest płaska i okrągła o niskich bokach oraz pokrywy w kształcie dużego stożka lub kopuły.

Pokrywa Tajine jest tak zaprojektowana, żeby podczas gotowania para wodna powracała skroplona do wnętrza garnka. W pokrywce znajduje się specjalny otwór (komin), przez który uchodzi para wodna powstająca podczas gotowania. Część pary podczas gotowania wraca do garnka przez co potrawa nie traci swoich wartościowych składników.

Zobacz także: Dekoracyjne drobiazgi do kuchni

Różne rodzaje Tajine

Możemy spotkać dwa rodzaje Tajine: ze zwykłym ceramicznym, matowym wykończeniem, lub też powlekany kolorowymi lub bezbarwnymi szkliwami. Każdy Tajine – szkliwiony i matowy, działają tak samo. W naszych europejskich domach najchętniej używany jest Tajine emaliowany przezroczystym szkliwem. Jest on bardziej odporny na zapachy kuchenne, niż Tajine ceramiczny – nieszkliwiony. Nieużywany nieszkliwiony Tajine szybciej chłonie zapachy kuchenne, niż szkliwiony. Ponadto, szkliwiony Tajine łatwiej się zmywa, a emaliowana powierzchnia zapobiega przywieraniu przygotowywanych w naczyniu potraw.

Tajine - maselniczka. Fot. Fotoprojekty.pl

Podczas przygotowywania potraw w Tajine cyrkulacja pary wodnej bogatej w minerały pochodząca z duszonych warzywach jest tak samo dobra w obu rodzajach Tajine’ów. Wykończenie naczynia nie ma wpływu na jakość przygotowywanych potraw.

Na rynku możemy spotkać także Tajine’y ozdobne, kolorowe, ręcznie malowane oraz nacinane – te są przeznaczone jedynie do serwowania potrawy wcześniej duszonej. Pięknie prezentują się na stole, kusząc gości niespodzianką.

Po ugotowaniu i zdjęciu pokrywy, potrawa może być podawana na stół w naczyniu.

Gotowanie w Tajine – czy można gotować w nim tylko na gazie?

Tajiny z gliny przeznaczone są głównie do gotowania na gazie, zawsze z użyciem metalowej płytki separującej podstawę naczynia od ognia (najlepszy jest najmniejszy i średni palnik) – w przeciwnym razie Tajine może pęknąć. W przypadku kuchni gazowej bądź vitroceramicznej – bezwzględnie należy użyć dobrej jakości dyfuzora temperatury (bez prześwitów) tak, by uniemożliwić bezpośredni kontakt źródła ciepła z naczyniem. Jeśli tego nie zrobimy – Tajine pęknie. Tajiny można także wstawić do piekarnika i zapiekać w nim potrawy w temperaturze wynoszącej nawet 200°C–250°C. Podczas gotowania Tajine musi być suchy od spodu w chwili stawiania go na rozgrzaną kuchenkę.

Tajine do pieca. Fot. Fotoprojekty.pl

Tajine nie nadaje się do gotowania na kuchni indukcyjnej. Nie ma tu zastosowania, ponieważ glina nie posiada żadnych właściwości magnetycznych.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Okniński

Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie udzielania zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach kultury, sportu, służby zdrowia, administracji państwowej oraz spółkach skarbu państwa; autor komentarzy i porad z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Prowadzi zajęcia z zakresu zamówień publicznych w szkołach wyższych. Był członkiem komisji przetargowych w postępowaniach o zamówienie publiczne dotyczących m.in. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie, rozbudowy stadionu Legii Warszawa, budowy Muzeum Historii Polski, budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i szeregu innych inwestycji na terenie kraju. Konsultant w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych, np. PGNiG S.A. i spółek z grupy PGNiK. Ma doświadczenie w nadzorowaniu udzielania znacznej liczby zamówień publicznych, uzyskanym między innymi jako dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, doradcy Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych, które po zdaniu egzaminu państwowego dają tytuł - zawodowy specjalista zamówień publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK