| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ubezpieczenia > Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie dotyczące przekazywania składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych – wszyscy odprowadzający składki mają prawo wyboru pomiędzy odkładaniem ich w samym ZUS-ie albo w ZUS-ie i w OFE. Następne deklaracje będzie można składać w 2016 roku i później regularnie co cztery lata. Jak złożyć deklarację o przejściu do OFE?

Co zmieni się w od kwietnia 2014 roku?

Od 1 kwietnia 2014 roku ubezpieczeni w ZUS-ie mają prawo wyboru, gdzie będzie kierowana część ich składek na ubezpieczenie emerytalne – pierwszy raz przekserowanie to zgodnie z deklaracjami złożonymi przez ubezpieczonych, nastąpi do w lipcu tego roku. Obecnie stawka ubezpieczenia emerytalnego wynosi 19,52% podstawy wymiaru tej składki. Do stycznia 2014 roku  3,1% podstawy wymiaru składki odprowadzano do Otwartego Funduszu Emerytalnego – OFE, a 4,2% podstawy wymiaru składki ZUS zapisywał na specjalnym subkoncie. W lutym zostało to proporcjonalnie zmienione, wobec tego obecnie do OFE odprowadzane jest 2,92% podstawy składki, a na subkonto 4,38%. Jeżeli ubezpieczony zrezygnuje z przekazywania części składek do OFE, całość, czyli 7,3% znajdzie się na subkoncie w ZUS-ie. Zmiana ta powoduje, że oszczędzanie w OFE przestaje być obowiązkowe.

Kiedy należy podjąć decyzję o OFE?

Ubezpieczony ma trzy miesiące od momentu podjęcia pracy na zdecydowanie, którą formę oszczędzania wybiera. Osoby obecnie pracujące mają czas od 1 kwietnia do 31 lipca na decyzję. Później będzie można ją zmienić dopiero za dwa lata. Następne migracje z ZUS-u do OFE staną się możliwe systematycznie co cztery lata, w takim samym terminie jak obecnie, dzięki tak zwanemu „okienku transferowemu”.

Jeżeli ubezpieczony wyraża chęć przekazywania całości składek do ZUS-u, nie ma obowiązku składania żadnych oświadczeń. Jeżeli jednak wybiera ZUS i OFE, musi je złożyć.

Jakie oświadczenie trzeba złożyć, aby nadal oszczędzać w OFE?

Aby nadal oszczędzać w OFE, należy złożyć „Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych”, które można znaleźć we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronach internetowych pue.zus.pl, www.zus.pl/reformaOFE, na stronach Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Po wypełnieniu oświadczenia składa się je osobiście w placówce ZUS lub w urzędomacie, wysyła drogą pocztową albo drogą internetową przez platformę usług elektronicznych.

Zobacz też:  OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Zobacz też: Jak OFE będzie wypłacać emerytury?

Zobacz też: OFE – krótki przewodnik po najważniejszych zagadnieniach

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK