| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa domowego

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa domowego

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa domowego podlega pod ubezpieczenie majątkowe. Wysokość odszkodowania za szkodę zależy od podpisanej umowy. Dzięki ubezpieczeniu nie musimy obawiać się, że w wyniku poniesionych szkód stracimy majątek. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie warto wybrać.

Ubezpieczenia obowiązkowe

Ubezpieczenie obowiązkowe musi posiadać każda osoba, która prowadzi gospodarstwo rolne.  Wszystko po to, aby zapewnić rolnikowi odszkodowanie za zniszczenia budynków gospodarczych spowodowane powodzią, pożarem lub gradem. Ubezpieczenie zabezpiecza także pracowników gospodarstwa. Obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają  ponadto budynki mieszkalne, ale także gospodarcze – stodoła, obora itp. Pozwala to zabezpieczyć majątek osoby, która nie ma innych źródeł utrzymania poza rolnictwem.

Podczas podpisywania umowy wartość każdego budynku jest ustalana oddzielnie i stanowi sumę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie obowiązkowe zawiera się na okres 12 miesięcy i jest ono wymagane od momentu zakończenia budowy budynku.  Ubezpieczenie zaczyna obowiązywać z chwilą podpisania umowy i wpłaceniu pierwszej raty.

Ubezpieczenia dobrowolne

Ubezpieczenia dobrowolne są przeznaczone dla osób, którym nie wystarcza podstawowy zakres ochronny lub wysokość ubezpieczenia określona przez ubezpieczenie obowiązkowe. Polisy dobrowolne sprawdzą się także w przypadku rolników, którzy prowadzą niestandardowe uprawy nieobjęte ubezpieczeniem obowiązkowym.  Warunki ubezpieczeń dobrowolnych określają ogólne warunki ubezpieczeń. Są one regulowane powszechnymi przepisami i nie podlegają zmianom. Ubezpieczenie dobrowolne, podobnie jak ubezpieczenie obowiązkowe, także zawierane jest na minimum 12 miesięcy.

Wysokość odszkodowania

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych art. 824 k.c., wysokość odszkodowania nie może przekraczać poniesionej szkody, a powinna być jej równa. Zakład ubezpieczeń ma ustawowo określony termin wypłaty odszkodowania. Dla ubezpieczenia OC jest to 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. Termin ten może jednak ulec wydłużeniu, jeżeli istnieje konieczność wyjaśnienia powstania szkody. Jednocześnie likwidacja szkody nie może przekroczyć 90 dni od daty jej zgłoszenia. W przeciwnym razie możemy się domagać wypłacenia odsetek – prawo to reguluje art. 481 k.c.

Zobacz także:  Ubezpieczenia narciarskie

Zobacz także:  Ubezpieczenie na życie

Zobacz także:  Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – jak wybrać najlepszą polisę?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK