| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ubezpieczenia > Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania? Na jaką sumę ubezpieczyć mieszkanie? Czy ubezpieczając mieszkanie, można wynegocjować zniżkę? Zobacz poradnik.

Najkrócej odpowiadając - musimy wiedzieć, czego potrzebujemy i co oferuje nam dany ubezpieczyciel. Zanim więc kupimy polisę, zadajmy sobie i TU kilka pytań

Jaki zakres ochrony?

Standardowe ubezpieczenie mieszkania może obejmować ochronę murów, elementów stałych oraz ruchomości. Dodatkowo możemy wykupić OC w życiu prywatnym oraz domowe Assistance. W większości towarzystw można wybierać, jaki konkretnie zakres nas interesuje. Zastanówmy się zatem, czego potrzebujemy. Pozwoli to nam na lepsze dopasowanie oferty, a tym samym zaoszczędzić przy zakupie polisy.

Sprawdźmy ryzyka objęte ochroną ubezpieczeniową. Chodzi tutaj o katalog zdarzeń, które mogą przytrafić się w naszym domu czy mieszkaniu. Najczęściej zakres ochrony obejmuje 4 grupy takich zdarzeń: pożar i inne zdarzenia losowe (w większości spowodowane przez żywioły); kradzież w wyniku włamania i rabunek; dewastację oraz szkody, które poniosły osoby trzecie w wyniku działań ubezpieczonego, w tym jego dzieci (OC w życiu prywatnym).

Zobacz także: Bezpieczne wakacje: ubezpieczenie podróżne na wyjazd za granicę

Jaka suma ubezpieczenia?

Czyli maksymalna kwota, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność w przypadku, gdy w naszym mieszkaniu lub domu dojdzie szkody. Składają się na nią sumy ubezpieczeń poszczególnych elementów naszej nieruchomości, a więc:

  • nieruchomości jako takiej (rozumianej najczęściej jako mury naszego mieszkania, domu, piwnicy, garażu i innych),
  • elementów stałych (np. tynków, glazury, parkietu),
  • mienia ruchomego (np. mebli, dywanów, sprzętu RTV i AGD).

Sumę ubezpieczenia zawsze określamy sami, przed zakupem polisy. Powinniśmy wcześniej dobrze przemyśleć, ile jest wart nasz majątek i nieruchomość jako taka. Sumę ubezpieczenia elementów stałych i mienia ruchomego można wskazać samodzielnie bądź wybrać z dostępnych w danym towarzystwie wariantów.

Jeżeli odnawiamy polisę – sprawdźmy, jakie wartościowe przedmioty kupiliśmy w ostatnim czasie, by mieć pewność, że suma ubezpieczenia jest wystarczająca.

Jaka jest franszyza integralna?

Co do zasady jest tak, że firmy ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody, których wartość przekracza przyjęte w umowie minimum. Jest ono podane kwotowo lub procentowo i nazywane jest franszyzą integralną bądź udziałem własnym. Jeżeli jest ona wysoka – wówczas za mniejsze szkody możemy nie otrzymać odszkodowania.

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

salon, wnętrza, pasy, fotel, obraz, jasny salon Fot. Fotolia
salon, wnętrza, pasy, fotel, obraz, jasny salon Fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »